Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Rok nezávodila. Ale na hry jede

Česko

Akrobatická lyžařka Martina Konopová dostala zelenou od ČOV. Spor s reprezentací možná skončí u soudu

PRAHA Téměř rok neodjela závod, z můstku si naposledy skočila před třemi měsíci - a to ještě do vody. Ale na olympiádě ji spatříte.

Akrobatka Martina Konopová se stala jednou z pěti dodatečně nominovaných lyžařů. A hlavním trnem v oku reprezentačního úseku, s kterým už půl vede roku spor. „Ona tam ve Vancouveru nemá co dělat,“ vzkázal jeho šéf Ondřej Vokatý.

Nezní tohle trochu bizarně?

Proti startu Konopové stojí člověk ve funkci, z které by jinde radostně vítali každé volné místo navíc. Je to jen vyústění celé kauzy. Té kauzy, na jejímž začátku byla 23letá lyžařka společně s talentovaným Romanem Dobřanským podmínečně vyloučena z reprezentace. Kauzy, v níž obě strany válčí. A která zřejmě ještě jen tak neskončí.

K čemu vlastně došlo?

Konopová v létě začala mít neshody s koučem Christianem Rijavcem. Ten ji osočil z neprofesionálního přístupu a vedení ji poté nezařadilo do národního týmu.

„Ale neprávem,“ svěřila se LN závodnice. „Čelili jsme křivým obviněním a přišli o závody.“ Přesto měla v celé věci i štěstí. Ještě loni v lednu si totiž 10. místem na Světovém poháru v Mont Gabrielu splnila olympijské kritérium, a rok dopředu tak měla klid.

Nedávno pak přišla zpráva nejzásadnější. Mezinárodní lyžařská federace totiž uvolnila Česku dalších pět přihlášek, mezi které ji navrhl domácí svaz lyžařů. Český olympijský výbor včera všechny schválil. „Nominace byla potvrzena. Rozšíření se řeší v rámci stávajícího rozpočtu výpravy,“ uvedl v prohlášení Milan Jirásek, předseda ČOV. Ten tak svůj seznam do Kanady rozšířil na 95 sportovců.

Ujal se jí bývalý Valentův kouč Bylo to trochu jako blesk z čistého nebe - šťastná Konopová se teprve před dvěma týdny dozvěděla, že je na seznamu náhradnic.

V té době byla bez trenéra, a tak se jí ihned ujal Pavel Landa, který v Salt Lake City dovedl Aleše Valentu ke zlatu. „Házejí jí klacky pod nohy, cítím, že jí bylo ublíženo.“

„Zajímavé je, že na konci listopadu sdělila, že bude pokračovat pod současným koučem,“ rýpl si pro LN Vokatý. „Je překvapením, že se pak už nikdy neozvala.“

Podle něj je Konopová na 50 procentech loňské výkonnosti, protože s týmem v létě netrénovala. Proč? „Ukázali bychom, že dojít na vrchol lze i kouřením, alkoholovými večírky, nárůstem váhy o deset kilo a přístupem bez snahy, cíle a motivace,“ prohlásil pro ČTK ještě před schválením ČOV Rijavec, rakouský lodivod české reprezentace.

Pozor - tato jeho slova ještě mohou mít dohru, Konopová se proti nim včera ostře ohradila s vyjádřením: „Jsou to jen samé lži.“ A bude prý zvažovat, zda to celé po návratu z Vancouveru dá právníkům.

„Klidně by tam s ní trenér Rijavec mohl jet, jenže si nechce udělat ostudu,“ přilil do ohně Vokatý.

Víc než s vedením reprezentace však dnes Konopová musí bojovat s časem. Do olympijského závodu totiž zbývají už jen tři týdny.

Rijavec přes rozepře tvrdí, že by měla v poctivém tréninku i na páté místo. Jenže teď je téměř jasné, že v téhle situaci bude nad její síly.

„Ale zabojuju,“ slibuje lyžařka.

***

Pětice na OH Sportovci nominovaní na olympiádu dodatečně Akrobatické lyžování (2) MARTINA KONOPOVÁ (skoky) Narozena: 8. 4. 1986, Šumperk Výška a váha: 167 cm, 65 kg Účast na OH: žádná Výrazné úspěchy: žádné TEREZA VACULÍKOVÁ (boule) Narozena: 30. 10. 1992, Brno Výška a váha: 163 cm, 55 kg Účast na OH: žádná Výrazné úspěchy: žádné Běh na lyžích (2) ALEŠ RAZÝM Narozen: 19. 5. 1986, Plzeň Výška a váha: 180 cm, 75 kg Účast na OH: žádná Výrazné úspěchy: žádné KLÁRA MORAVCOVÁ Narozena: 19. 3. 1983, Ústí nad Orlicí Výška a váha: 169 cm, 57 kg Účast na OH: žádná Výrazné úspěchy: žádné EVA SKALNÍKOVÁ Narozena: 15. 1. 1985, Nové Město na Moravě Výška a váha: 176 cm, 62 kg Účast na OH: žádná Výrazné úspěchy: žádné Sjezdové lyžování (1) PETRA ZAKOUŘILOVÁ Narozena: 5. 9. 1978, Liberec Výška a váha: 171 cm, 65 kg Účast na OH: 2002 - 16. místo (kombinace), 27. místo (obří slalom); 2006 - 24. místo (kombinace), 27. místo (obří slalom) Výrazné úspěchy: žádné Pozn.: Na Kláru Moravcovou a Evu Skalníkovou zbývá pouze jedno místo, o něm se ještě musí dodatečně rozhodnout zítra na základě výsledku kontrolních závodů v Orlických horách.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...