Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zprošťující rozsudek pro Ukrajince po smrti Roma platí, žalobce se neodvolal

Obžalovaný Ukrajinec Roman Rohozin přichází k soudnímu líčení. (22. března 2024) foto: Radim Strachoň, MAFRA

Zproštění viny Romana Rohozina, který byl původně obžalovaný z vraždy mladého Roma u Brněnské přehrady, vyvolalo na konci března silné emoce. A to zejména u romské komunity, jejíž část považovala výrok soudu za nespravedlivý. Rozhodnutí je však pravomocné, státní zástupce se totiž proti němu podle zjištění portálu iDNES.cz neodvolal.
  11:15

„Státní zástupce odvolání nepodal, rozsudek je pravomocný,“ uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Ukrajinci Rohozinovi, který se loni v červnu bránil útoku přesily a nožem smrtelně zasáhl mladíka Nikolase Z., původně hrozilo za vraždu až osmnáctileté vězení. Státní zástupce Petr Bejšovec ovšem v závěrečné řeči změnil právní kvalifikaci z vraždy na zabití a navrhl trest kolem pěti let.

Soudkyně Dita Řepková nicméně sedmatřicetiletého Rohozina zprostila viny s tím, že jednal v sebeobraně. Při zdůvodňování rozsudku sdělila, že bylo prokázané, že konflikt začal v tramvaji, v níž Rohozin napomenul skupinku Romů.

„Kdybychom žili v ideálním světě, mohl například řidič tramvaje zavolat kvůli nevhodnému jednání skupinky městskou policii. Nemuseli bychom se tu scházet. Ale bohužel, nežijeme v ideálním světě. A bohužel v tramvaji to neskončilo. Venku pokřikování pokračovalo,“ popsala Řepková.

Na zastávce to byl podle ní právě zabitý Nicolas Z., kdo se odtrhl od skupinky, rozběhl se a na Rohozina zaútočil. „Zasypával jej ranami, to prokázali nezávislí svědci,“ poznamenala s tím, že sebeobrana musí být silnější než útok, aby se člověk ubránil.

Je to nebezpečný vzkaz, míní romský aktivista

Státní zástupce i tak trval na tom, že způsob obrany Rohozina byl nepřiměřený. „Jeho stav neodpovídal těžkému zbití. Útoku čelil, to bezpochyby, ale mohl použít například batoh jako štít před údery,“ prohlásil Bejšovec. Ten si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu pro odvolání, to však nakonec nepodal.

Někteří Romové považovali osvobození Rohozina za nespravedlivé. „Mladý ukrajinský kluk zabil mladého romského kluka, to není jen tak. Důvody, že se bránil, neberu. Zabil mladého kluka, je tam smrt. S verdiktem nesouhlasíme,“ zlobil se předseda Asociace společenství Romů Rastislav Lučanský.

„Odůvodnění soudu mě velmi překvapilo, protože tím vysílá nebezpečný vzkaz do společnosti. Pokud někdo na někoho zaútočí, což se děje každodenně napříč Českem, ten druhý může použít nůž a zabít ho, jelikož na to máme institut nutné obrany,“ poznamenal Tomáš Ščuka, zakladatel spolku Romani Hub a člen rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

22. března 2024

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...