Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Romský vajda na billboardech hájí Řápkovou

Česko

CHOMUTOV Hradecký romský aktivista František Kolář se zastal chomutovské primátorky Ivany Řápkové a přihlásil se k jejímu tvrdému kurzu proti „nepřizpůsobivým“. Na Chomutovsku, kde Řápková za ODS kandiduje do Poslanecké sněmovny, nechal vylepit na tři desítky billboardů se svojí fotografií a nápisem Míň Kocábů, víc Řápkových.

Svoje motivy Kolář LN do telefonu vysvětlovat nechtěl. V prohlášení, které zaslal médiím, ovšem uvádí, že postup chomutovské radnice se mu zdá správný. „Jsem Rom a s Romy pracuji celý svůj život. Vím velmi dobře, co Romům pomůže, a proto se zcela ztotožňuji s tím, co dělá paní Řápková. Poslední kapkou pro mne bylo rozhodnutí soudu, že exekuce dlužníků byly nezákonné,“ uvedl Kolář, který je předsedou občanského sdružení Sbližování.

„Z řešení romské otázky se totiž pro vládní představitele stal dobrý byznys. Na ministra Kocába jsou napojeny různé neziskové organizace, které z dotací pěkně žijí, ale pro Romy nedělají vůbec nic,“ míní Kolář.

Podle královéhradeckého magistrátu je Kolář „neoficiálním zprostředkovatelem komunikace s romskou menšinou“. „Je to místní vajda. Je velmi aktivní a naše spolupráce s ním je vesměs úspěšná. V minulosti dostával granty pro své občanské sdružení. Myslím ale, že poslední dva roky to ustalo,“ řekl LN o Kolářovi mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Na svých oficiálních internetových stránkách Kolář uvádí: „Jmenuji se František Kolář, jsem Cikán a nestydím se za to. Přátelé mi říkají Černý Bratr.“

Jeho jméno ovšem není spojeno pouze s kampaní na pomoc primátorce Řápkové. V posledních měsících bojuje i s poslankyní Hanou Orgoníkovou (ČSSD). Ta byla před lety činná právě ve sdružení Sbližování, podle Koláře zapříčinila ztrátu dotací od kraje.

Hádky mezi Kolářem a Orgoníkovou eskalují v posledních týdnech. „Jen slibovala pomoc, nic nedodržela a dnes chce sdružení zničit,“ řekl hradeckému deníku Kolář. Je to absurdní, že až pochybuji o duševním zdraví toho, kdo ta slova pronáší, reagovala tamtéž Orgoníková.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...