Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ropné látky uniklé do Bíliny tisícinásobně překročily limity

Česko

  15:53
LITVÍNOV (MOSTECKO) - Ropné látky, které 23. prosince unikly z litvínovské firmy Unipetrol RPA do řeky Bíliny, stonásobně až tisícinásobně překročily limity přípustné pro znečištění povrchových vod. Vyplývá to z výsledků rozborů vzorků kontaminované vody, které zveřejnilo Povodí Ohře.

Řeka Bílina. foto: ČTK

Vzorky byly odebrány den po havárii, nyní už bude koncentrace výrazně nižší, řekl mluvčí vodohospodářského podniku Jan Svejkovský.

"I tak máme stále informace od lidí, že v okolí řeky Bíliny, konkrétně v Mostě u přesunutého kostela, je stále zápach po benzinu cítit," uvedl Svejkovský.

Po celém toku Bíliny od Litvínova po Ústí nad Labem hasiči ihned po havárii umístili více než deset norných stěn a skvrny vytvořené směsí benzinů zasypávali sorbentem. "Od dnešního rána zůstává na řece Bílině už jen pět norných stěn u společnosti Unipetrol RPA. Kontroluje je podniková hasičská jednotka," řekl mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kvůli úniku ropných látek uhynul v řece větší počet ryb, látky navíc pronikly v Ústí nad Labem až do Labe. Kompletní zprávu o havárii a jejích okolnostech včetně výsledků chemických rozborů proto Povodí Ohře pošle podle Svejkovského začátkem nového roku i do Německa.

Příčiny úniku ropných látek z provozu Petrochemie vyšetřuje od pondělí i havarijní komise společnosti Unipetrol RPA. Výsledky lze podle mluvčího podniku Jana Martínka očekávat nejdříve v lednu. Případ vyšetřuje policie jako podezření z ohrožení a poškození životního prostředí a zabývá se jím i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

ČIŽP nejspíš zahájí s Unipetrolem RPA správní řízení, firmě hrozí až několikamilionová pokuta. "Případ má na starosti kolega, který zahájí vyšetřování hned na začátku ledna," sdělil František Rychecký z ústeckého pracoviště ČIŽP.

Firma Unipetrol RPA už byla v minulosti za stejný prohřešek postižena. ČIŽP jí vyměřila milionovou pokutu za znečištění Bíliny v červenci 2007. Hlavním důvodem bylo tehdy překročení limitů organického znečištění pro vypouštění vod v době mimořádné situace v biologické čistírně odpadních vod společnosti a pozdní ohlášení mimořádné události.

Látka zapáchající po benzinu znečistila řeku Bílinu před Mostem minulou středu večer. Tehdy se ale ještě nevědělo, o jakou látku jde, a známý nebyl ani zdroj úniku. Bílina patří k nejznečištěnějším řekám v Česku. Úniky škodlivých látek do jejího koryta jsou poměrně časté, zdroj se však většinou vypátrat nepodaří.

Autor: