Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Česko

Exministr dával poukazy za statisíce známým, soud ho potrestal roční podmínkou

Exministr Rostislav Vondruška (28. května 2009). foto:  František Vlček, Lidové noviny

Bývalý ministr pro místní rozvoj z let 2009 až 2010 Rostislav Vondruška byl pravomocně odsouzen za to, že jako generální ředitel agentury CzechTourism rozdával dárkové poukázky v hodnotě několika set tisíc korun k podpoře cestovního ruchu a zneužil je k osobnímu prospěchu. Soud mu minulý týden uložil roční podmíněný trest. Exministr zváží, zda podá dovolání.
  10:05

V pondělí to uvedly Hospodářské noviny (HN). Spolu s Vondruškou soud uznal vinnou i bývalou ředitelku odboru ekonomiky CzechTourismu Andreou Gregorovou, ta dostala šestiměsíční podmínku. Oba musí navíc uhradit škodu, která i s úroky činí téměř 300 000 korun.

„Vina byla beze všech pochybností prokázána,“ uvedla podle HN předsedkyně senátu Alena Makovcová. Vondruška s verdiktem nesouhlasí. „Nezaznělo, jak jsem se obohatil, jaké jsem měl výhody,“ řekl deníku. Počká si na písemné odůvodnění a pak se rozhodne, zda podá dovolání. Bývalý ministr stíhání už dříve označil za politickou objednávku.

Nyní jednašedesátiletý Vondruška podle sítě LinkedIn pomáhá čínským investicím v Česku a dělá obchodního ředitele Konstantinových Lázní.

Městský soud v Praze se případem zabýval již počtvrté. Odsuzující verdikt, který nad oběma za porušení povinností při správě cizího majetku vynesl Obvodní soud pro Prahu 2, totiž nejprve třikrát zrušil. Napočtvrté jejich vinu potvrdil. „Z výpovědí svědků bylo zjištěno, že vouchery obdrželi jako dar, pozornost, z osobních důvodů na straně obžalovaných bez jakékoliv zpětné vazby,“ uvedla soudkyně při odůvodňování rozsudku.

Vondruška vedl agenturu CzechTourism deset let s krátkou přestávkou, kdy působil jako ministr v úřednické vládě Jana Fischera. Před soudem stanul kvůli tomu, že v letech 2012 až 2014 jako generální ředitel agentury nakoupil dárkové poukazy na víkendové wellness pobyty v českých hotelech za zhruba 600 000 korun.

Pouze část z nich však podle obžaloby použil k určenému účelu, tedy k podpoře českého turismu. Další dal svým lékařům, kamarádům nebo synovi. Dopustil se tak trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dárkové poukazy rozdávala i Gregorová.

Mezi pravomocně odsouzené členy vlády po listopadu 1989 patří Ivo Svoboda (ČSSD) za vytunelování výrobce kočárků Liberta, David Rath (ČSSD) za korupci při zakázkách Středočeského kraje či Karel Březina (ČSSD), který dostal podmínku za neoprávněné odměny.

Autoři: ,