Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Rovnost pohlaví končí v pekle

Česko

VATIKÁN/PRAHA Muži a ženy si jsou i podle učení katolické církve rovni, ale tato rovnost platí, pouze pokud jde o pozemský život. Ti, kteří se budou po hříšném životě smažit v ohni pekelném, žádná rovnost nečeká. Muži a ženy se za života dopouštějí odlišných smrtelných hříchů, a proto je musí v pekle čekat i jiné druhy muk.

Uvádí to výzkum pětadevadesátiletého jezuitského badatele Roberta Busy, jehož závěry podpořené Vatikánem přetiskl britský deník The Times. Podle Busy jsou hlavními smrtelnými hříchy mužů především sexuální chtíč, obžerství a také lenost.

U žen naopak ze sedmičky podle křesťanského učení smrtelných hříchů zcela jednoznačně vítězí pýcha následovaná závistí a hněvem. U mužů se pýcha umístila až na pátém místě, chtíč pak u žen na místě čtvrtém a lenost až na úplně posledním místě.

„Muži a ženy hřeší různými způsoby,“ uvedl ve vatikánském listě L’Osservatore Romano Wojciech Giertych, osobní teolog papeže Benedikta XVI. „Proto jestliže se díváme na hříchy žen amužů z pohledu škod, které napáchaly, pak je jasné, že se velice různí. Když máme co do činění s hříchem, žádná rovnost pohlaví neexistuje,“ poznamenává Giertych.

Mužské a ženské hříšníky proto podle vatikánské studie čekají i jiná muka pekelná. Zatímco mužské duše čeká „oheň a síra“ budou duše žen „lámány v kole“.

Podle Giertycha, jemuž závěry studie jezuity Busy potvrzují vlastní zkoumání, je rozdílnost hříchů daná pohlavím zásadnější než rozdíly plynoucí z příslušnosti k různým civilizačním okruhům. „Různý kulturní kontext má vliv na různé zvyky, ale přirozenost lidská zůstává stále stejná,“ uvedl Giertych.

V březnu loňského roku se objevil seznam takzvaných nových sedmi smrtelných hříchů, jako genetické modifikace nebo distribuce drog. Vatikán však tento seznam dementoval.

Hlavní hříchy mužů

* Chtíč

* Obžerství

* Lenost

Hlavní hříchy žen

* Pýcha

* Závist

*Hněv

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!