Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

„Rozchodová deska“ je spojuje

Česko

Irglová s Hansardem vydávají nové album. Pomohlo jim prý překonat bolest z rozchodu

PRAHA Pod hlavičkou The Swell Season vydávají Markéta Irglová a Glen Hansard novou desku Strict Joy. Vyjde 27. října na labelu Anti. Zpěvačka prohlásila, ze jí nebude vadit, když se o albu bude mluvit jako o „rozchodovém“.

Strict Joy je nástupcem jejich první společné desky, úspěšnému soundtracku k nezávislému snímku Once. Soundtrack k filmu, resp. pilotní skladba Falling Slowly, získal Cenu akademie v kategorii Nejlepší původní skladba. Přestože se pár mezitím rozešel, jejich profesionální spolupráce pokračovala.

Nová deska, pojmenovaná podle díla irského básníka Jamese Stephense, obsahuje dvanáct nových autorských skladeb. Nahrávku doprovází ještě dokument, který mapuje jejich „období velkých změn“.

„Řekla bych, že normální by bylo na chvíli si jeden od druhého odpočinout a nevídat se. Ale měli jsme společnou hudbu, a tak jsme byli nuceni přenést se přes své pocity a spory,“ řekla Irglová deníku New York Times. „Kdybych byla rozervaná kvůli tomu, co se stalo, jak to pokračovalo a co z toho vzniklo, pravděpodobně by vše šlo velmi těžko. Náš základní vztah ale vždycky bylo přátelství a hudba,“ dodala.

Podle Hansarda jim nahrávání desky pomohlo rozchod překonat. „Myslím, že když vejdete do temnot a zpíváte o svém smutku a o ztrátě, opravdu o tom zpíváte, zpíváte pravdu svého smutku. Když si to pak přehráváte, může to přinést jenom dobro,“ přiznal.

Desku produkoval on sám s pomocí Petera Katise a písničky byly natočeny v jeho Tarquin Studios. Na albu se objevuje řada hostů, od členů Frames, Hansardovy domovské kapely, přes Javiera Mase, který doprovází např. Leonarda Cohena, až po Chada Taylora z Chicago Underground Duo.

Markéta Irglová se hudbě věnuje od svých sedmi let, osudové ale bylo setkání s Hansardem. Věděl o nich celý svět a jejich uměleckou úroveň ocenili i američtí filmoví akademici udělením Oscara za píseň k filmu Once.

Dlouho byli přáteli a jejich vztah přerostl v milostný až po natočení filmu. Po jejich lednovém rozchodu Hansard připustil, že zamilovaný pár byl spíše filmovou fikcí. Nadále spolu ale pracují a plánují další společné turné.

lidovky.cz Písně slavného páru si můžete poslechnout na www.lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!