Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhodne se o Ukrajině v Poděbradech? Město nabízí prostory k vyjednávání

Česko

  7:00
PODĚBRADY - Krizi na Ukrajině by mohla ukončit Mírová smlouva z Poděbrad. Starosta Ladislav Langr totiž nabídl, aby se město - historicky s Ukrajinou spjaté - stalo neutrální půdou pro mírová vyjednávání mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem a tamější opozicí. Brzy by se měl návrh dostat do rukou nového ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Prezident Viktor Janukovyč (vlevo uprostřed) jedná s opozičními předáky (vpravo) Arsenijem Janukovyčem, Vitalijem Kličkem a Olehem Ťahnybokem. foto: ČTK

"V tuto chvíli je to zatím jen návrh Poděbrad. S ministrem Zaorálkem jsem o tom ještě osobně nemluvil," řekl serveru Lidovky.cz starosta Langr. Zároveň ale uvedl, že už je v kontaktu s jedním z ministrových konzultantů. Ten se podle informací LN chystá Zaorálkovi návrh Poděbrad představit v nejbližších dnech.

"Naivně vycházím z toho, že když probíhají v Ženevě nebo v Davosu nejrůznější mírová jednání, tak proč nenabídnout naše město jako místo k jednání na neutrální půdě," vysvětlil návrh Langr. Podle něj by Poděbrady mohly nabídnout stejně kvalitní zázemí. "Snadná dostupnost z Prahy po dálnici D11, blízkost mezinárodního letiště a infrastruktura lázní může v malém nabídnout totéž, co podobným konferencím nabízejí nejrůznější města například ve Švýcarsku," míní starosta.

V luxusním hotelu

"Nemluvě o tom, že pan prezident pozval do Česka pana Janukovyče a pan Zaorálek se vyjádřil, že chce pozvat Klička. Tak by to šlo všechno spojit dohromady," dodal poděbradský starosta. Pro důležitá jednání by vyčlenil nejlepší prostory ve městě - uzavřený areál moderního lázeňského hotelu Zámeček.

ČTĚTE VÍCE:

Poděbrady by podle Langra byly ideální i z toho důvodu, že jsou historicky s Ukrajinou úzce spjaty. "Ve dvacátých letech po občanské válce na Ukrajině vytvořily Poděbrady zázemí pro největší postrevoluční emigraci z této země. Vše probíhalo pod záštitou prezidenta Masaryka. Vzdělávalo se tu poté asi tisíc zástupců ukrajinské inteligence," připomněl starosta.

Jak rozhodne Zaorálek?

Jak se k nápadu staví ministr zahraničních věcí Zaorálek a zda by ho byl ochotný předložit ukrajinské straně, zatím není jasné. Podklady k možné mírové konferenci na území Česka dalo město dohromady teprve začátkem týdne a do rukou ministra se podle informací LN dostanou nejdříve ve čtvrtek. Je ale otázkou, zda už to není pozdě.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) se totiž v úterý večer - jen pár hodin poté, co prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu - zúčastnil mimořádného jednání zemí visegrádské čtyřky, kdy na programu byla právě krize na Ukrajině. Byla to tak ideální příležitost podobnou nabídku předložit. Podle starosty Langra ale není postoj visegrádu rozhodující. "I kdyby se to visegrádu líbilo, tak Ukrajině - která není členem - se to zamlouvat nemusí," sní dál starosta.

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...