Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

11:24
Agentura Reuters píše, že pokud Václav Klaus smlouvu podepíše "během pár týdnů, jak se očekává", vstoupí dokument v platnost v lednu. Podle americké AP rozhodnutí soudu odstraňuje "poslední zákonnou překážku" pro smlouvu a "zvyšuje tlak" na Klause, aby ji podepsal.
11:19
Aktéři odcházejí z jednacích prostor a budovy soudu. Například prezidentův právní zástupce Aleš Pejchal konstatoval, že je na rozhodnutí Václava Klause, kdy smlouvu podepíše. Ten zatím termín neoznámil.
11:13
Celé zdůvodnění a nález Ústavního soudu si přečtěte zde
10:46
Jednání ústavního soudu skončilo. Rozhodnutí je konečné, odvolání není možné.
10:45
Veřejné jednání a vyhlašování nálezu se chýlí ke konci. Rychetský už čte verdikt a zdůvodnění bez přestávky hodinu a tři čtvrtě.
10:41
"Miluji Ústavní soud a budu mu sloužit až do smrti," opakuje s nadsázkou úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška, který podporuje co nejrychlejší dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy.
10:37
Rychetský k otázce vystoupení připomíná, že ČR může využít i možnost odejít z EU uplynutím sjednané doby, tím, že se automaticky neprodlouží.
10:36
Šéf britských konzervativců Cameron řekl, že je rozhodnutím ústavního soudu podpořit Lisabon "zklamán".
10:35
"Rád se seznámím s odůvodněním, protože některé věci odporují mému právnímu názoru," oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip poté, co vyslechl rozhodnutí.
10:33
Soudci nyní formulují svůj postoj k otázce vystoupení z EU. Podle senátorů jsou podmínky vystoupení neurčité. Soudci však připomínají, že z členství v EU vyplývají nejen opravnění, ale i závazky - a ty nemůže v jakémkoli okamžiku začít ignorovat s odkazem na vystoupení z členství. A ústava ČR k závazkům z mezinárodního práva váže.
10:31
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda tvrdí, že výsledek čekal, protože soud se s podobným výsledkem smlouvou zabýval už loni. ODS oznámila, že se k verdiktu vyjádří v poledne. Musí se vyrovnat s tím, že především její senátoři byli iniciátory jednání.
10:29
Evropská unie si po dnešním rozhodnutí oddechne, řekla ČTK česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. Soudí, že nyní bude moci Praha všechnu energii zaměřit na to, jak zapojit Česko do nově budovaných institucí a jak prosazovat co nejlépe české zájmy.
10:25
Soudci upozornili na "z Ústavy vyplývající povinnost prezidenta republiky bez zbytečného odkladu ratifikovat mezinárodní smlouvu, která byla řádně prezidentem republiky nebo vládou z jeho pověření sjednána a s jejíž ratifikací vyslovil souhlas demokraticky zvolený zákonodárný sbor." Jinými slovy: Prezident by nyní měl dokument podepsat.
10:23
Ústavní soudci už zveřejnili i na webových stranách jednoznačné vyjádření: „Tímto jeho nálezem jsou vyvráceny pochybnosti o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem a odstraněny formální překážky její ratifikace.“
10:17
Soudcem zpravodajem, který formuloval text stanoviska, původně neměl být Pavel Rychetský. Podle stanovených pravidel kauza připadla soudci Jiřímu Muchovi, který však měl delší dovolenou. Případu se vzdal a plénum ho přidělilo Rychetskému.
10:13
Ústavní soudci tvrdí, že ve výjimečných pravomocích budou nadále moci zasahovat i do aktů Evropské unie, které by měly dopad na ústavní hodnoty v České republice. Pokládají a označují to ale za výjimečný krok.
10:10
Rychetský poprvé čte z přihlášky ČR do EU, kterou Klaus jako předseda vlády podepsal. V té mimo jiné stojí, že "v moderním evropském vývoji je výměna částí vlastní státní svrchovanosti za sdílený podíl na suverenitě nadstátní a na spoluzodpovědnosti nevyhnutelná".
10:09
Senátor Jiří Oberfalzer vypadá zklamaně. Zatím ho soud nepodpořil v ničem, byť takový náznak ve zdůvodnění by byl jen záležitostí akademickou - podstatný je vlastní verdikt.
10:05
Soudci zatím v argumentaci nevyužili dokument, který si vyžádali - tzv. přihlášku do Evropské unie. Tu tehdy podepsal v roli předsedy vlády dnešní prezident Václav Klaus.
10:03
Žádný ze soudců si zřejmě nevyhradil tzv. odlišné stanovisko, které by říkalo, že s výrokem nesouhlasí. Jednotní ostatně byli soudci už při prvním projednávání souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem, které navrhl Senát jako celek.