Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Má Feri šanci zvrátit verdikt? Odvolací soudy většinou musí najít opravdu velký logický rozpor, říká advokátka

Soud by měl vynést rozsudek nad bývalým poslancem Dominikem Ferim. Ten je obžalovaný ze dvou znásilnění a pokusu, za což mu hrozilo až deset let vězení. (2. listopadu 2023) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
Verdikt soudu, který poslal Dominika Feriho na tři roky do vězení, může povzbudit další oběti sexuálního násilí. I když je nepravomocný, dodá jim odvahu delikt nahlásit, říká advokátka Hana Kukrálová, jež se podobnými případy zabývá.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Velkou část sexuálních deliktů se nepodaří dostatečně prokázat a soud nakonec vynese zprošťující verdikt. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové odchází od soudu bez trestu až čtvrtina obviněných. Proč to tak je?
Je to dáno několika okolnostmi. První je ta, že spáchání tohoto deliktu je velmi složité dokázat. Na místě činu většinou chybí jakýkoliv svědek, jsou u toho jenom ti dva – oběť a útočník. Vše je tedy na začátku založeno jen na tvrzení proti tvrzení. Světlo do toho později mohou vnést znalecké posudky, přesto může být dokazování velmi náročné.

Příběh Feriho a jeho obětí? Může jít o mezník ve vnímání a souzení sexuálního násilí

Další věc je ta, že oběť často řízení neustojí. Je to pro ni velmi traumatizující, o některých skutečnostech není schopna hovořit a vyvolávat na ně vzpomínky. Obviňuje se ze selhání, stydí se, bojí se toho agresora a nezvládá podat svědeckou výpověď. Zvlášť pokud musí o těchto věcech vypovídat několikrát, zdlouhavě a pokud k ní orgány činné v trestním řízení přistupují nešetrně a s nedůvěrou. Obviněný navíc – zcela pochopitelně – její tvrzení zpochybňuje, dělá obstrukce a útočí na její věrohodnost. Některé oběti to proto nakonec vzdávají.

Advokátka Hana Kukrálová.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se