Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Rozpočtové provizorium je prakticky jistotou

Česko

PRAHA Česko míří potřetí v historii samostatného státu do režimu rozpočtového provizoria. Podle poslanců i stranických expertů se ani v případě, že se volby uskuteční začátkem listopadu, nestihne rozpočet ještě letos ve sněmovně projednat.

Rozpočet nezachrání ani Senát. Ten může vydávat po dobu rozpuštění sněmovny zákonná opatření o stejné váze, jako mají zákony, které pak sněmovna po svém ustavení zpětně schválí. Ústava Senátu ale tuto pravomoc výslovně zakazuje ve věcech státního rozpočtu.

Rozpočtové provizorium nastává ve chvíli, kdy není rozpočet schválen před prvním dnem rozpočtového roku – tedy před prvním lednem 2010. Stát pak hospodaří podle posledního schváleného rozpočtu, tedy toho na letošní rok. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu pak dostávají v každém měsíci provizoria jednu dvanáctinu celkové roční částky předcházejícího roku. Česko už si provizorium vyzkoušelo. V tomto režimu fungovalo ani ne měsíc v roce 1999, v roce 2000 pak dokonce až do 3. března.

To, že se rozpočet na příští rok zřejmě nepodaří schválit v termínu, připustil v neděli iministr financí Eduard Janota. Podle něj kratší provizorium takový problém nebude, na druhou stranu nemusejí být k dispozici v lednu některé peníze na investice.

Podobně vše hodnotí i oslovení ekonomové, kteří míní, že rozpočtové provizorium nebude katastrofou, pokud bude na krátkou dobu a bude jasná shoda na řízení země. „Pokud bude ale patová situace a politici se po volbách nedokážou dohodnout ani na základních věcech, natožpak na rozpočtu, pak to bude vážný problém,“ řekl LN hlavní ekonom Raiffeisenbank a exministr financí Pavel Mertlík.

Podle ekonomického experta ODS Martina Kocourka je projednání rozpočtu novou sněmovnou ještě letos spíše teoretické. „To by musela být shoda úplně na všem a musela by se změnit spousta procesních věcí,“ řekl. Nová sněmovna se totiž sejde zřejmě až začátkem prosince a nejprve bude muset zvolit svého předsedu a ustavit výbory. Teprve ty pak budou rozpočet projednávat. „Projednat rozpočet během čtrnácti dnů ve třech čteních je spíše teorie,“ dodal Kocourek. Podle něj provizorium, které Česko nejspíš čeká, zemi může uškodit hlavně z hlediska poklesu zájmu investorů a zasazení republiky do kategorie politicky nestabilních. Člen rozpočtového výboru sněmovny za KSČM Jiří Dolejš pak uvedl, že technicky možné projednat rozpočet je, ale „znamenalo by to schůzi někdy kolem silvestra.“ „Prakticky může ale dojít k jakémukoli politickému problému,“ dodal.

Autor: