Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Rozsáhlá razie na berlínském veletrhu

Česko

Na veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně zabavili celníci elektroniku i firmě Hyundai.

BERLÍN/PRAHA Ne všechny stánky vystavovatelů na veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně mají co nabídnout. Některé totiž zůstaly po razii více než dvou set německých celníků prázdné.

Vystavovanou elektroniku zabavili celníci překvapivě i jihokorejské společnosti Hyundai IT. Ta zde předváděla přístroje, které využívají technologií bez řádně zaplacených patentů a licencí. „Hyundai měla možnost nám ukázat, že má zaplacené licence, a my bychom pak odešli. To se ale nestalo, oni nebyli schopni prokázat, že zaplatili, proto jsme ty přístroje odnesli,“ řekl mluvčí vyšetřovacího týmu Norbert Scheithauer.

Celníci odnášeli elektroniku ze stánku Hyundai přímo před zraky návštěvníků veletrhu. Po televizorech s plochou obrazovkou tak ve stánku společnosti zůstaly prázdné zdi, z nichž visely kabely po zabavených přístrojích. Firma se k této události zatím nevyjádřila.

I u některých dalších výrobců celníci zjistili především rozsáhlý problém nedostatečně licencovaných technologií a porušení autorských práv. Méně pak celníci během zásahu nalezli nezákonné kopie vzhledu elektroniky. Jména dalších výrobců, kteří při razii přišli podobně jako Hyundai o své zboží, ale nechce Scheithauer uvést.

Podezřelí jsou hlavně Asijci

Produkty, jež celníci na výstavě zabavili, zaplnily pět nákladních automobilů. Vedle 170 televizorů, více než stovky MP3 přehrávačů a další elektroniky, odnesli celníci také bezpočet krabic s reklamními letáky a prospekty produktů podezřelých firem. Mezi návštěvníky veletrhu tak vytrvale procházejí celníci se zabaveným zbožím. Podezření je přitom namířeno zejména proti firmám z Asie, ale i ze severní a jižní Evropy. Vyšetřovací tým se zajímá například o nabídku čínského výrobce Haier či společnosti Teco. Celníci získali 69 soudních povolení k prohledání nabízeného zboží vystavovatelů. Firmy, které budou nakonec obviněny, dostanou možnost případ vysvětlit. Pokud jim ovšem bude prokázáno porušení autorských práv, hrozí zodpovědným osobám podniků až pět let vězení. Ačkoli podobné zátahy celníků nejsou na veletrzích výjimečné, je ten současný v Berlíně největší, jaký doposud na této výstavě byl. Až do zítřka prezentuje na veletrhu IFA na 1250 technologických firem své novinky od plochých televizorů přes navigace až k domácím spotřebičům. Loni se zde objem obchodních zakázek vyšplhal na 2,75 miliardy eur, v přepočtu asi 68 miliard Kč.

***

Co celníci

na veletrhu zabavili

170 televizorů

140 MP3 přehrávačů

60 DVD přehrávačů

50 autorádií

21 mobilních telefonů

nesčetně krabic s prospekty

produktů a letáky

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...