Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozšíření EU? Ještě dlouho ne

Česko

Brusel není spokojen s rychlostí reforem v balkánských státech, tvrdí zpráva

BRUSEL/PRAHA V dohledné době nás žádné další rozšiřování Evropské unie nečeká. Tak zní závěr zprávy, kterou dnes v Bruselu představí Evropská komise. „Zemím západního Balkánu a Turecku byla dána perspektiva možného členství v Evropské unii. Členy se však mohou stát teprve tehdy, když splní všechny předepsané podmínky,“ píše se údajně ve zprávě, ze které citovala agentura AFP. „Jejich vstup do unie je tak možný jen ve střednědobém až dlouhodobém horizontu,“ dodává zpráva.

Komise vyjadřuje nespokojenost především s postupem Turecka - veškeré reformy zde totiž zpomalily. „Je třeba ukázat více snahy v oblastech svobody vyjadřování, civilní kontroly nad ozbrojenými složkami a práv nemuslimských komunit,“ cituje ze zprávy server EUObserver. Loni EU přerušila s Tureckem vyjednávání o osmi z celkových 35 přístupových kapitol.

Dalším důvodem nespokojenosti unie s Turky je takzvaný článek 301, podle nějž je trestné urážet tureckou identitu či turecké instituce. Podle unie má přitom ustanovení tohoto zákona jen velmi málo společného se svobodou slova. V hodnotící zprávě komise kritizuje i balkánské státy, především Bosnu a Hercegovinu a Srbsko. „Reformní tempo zpomalilo hned v několika zemích,“ uvádí Evropská komise. Bruselu vadí zejména pomalé reformy justice a nedostatečný boj proti korupci a organizovanému zločinu. „Korupce zde i nadále zůstává hluboce zakořeněná ve společnosti,“ tak mluví zpráva o Albánii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Makedonii, Černé Hoře a Srbsku.

„Navzdory volebnímu vítězství demokratických stran v parlamentních volbách a vzniku prozápadně orientovaného kabinetu zůstávají extremistické a nacionalistické strany stále velmi silné a nepříznivě ovlivňují politické klima v zemi,“ píše se ve zprávě o Srbsku. Podobné výhrady směřují i k Bosně a Hercegovině. Pokud jde o Srbsko, Bruselu navíc vadí i nedostatečná spolupráce Bělehradu s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Srbové totiž stále ještě nedopadli a nepředali Haagu válečné zločince Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče.

Pozitivní hodnocení tak čeká jen Chorvatsko. „Přístupová jednání pokračují dobře a vstupují do rozhodující fáze,“ říká Brusel. Evropská komise sice ve své zprávě neuvádí žádné datum dalšího rozšiřování EU. Chorvatsko však doufá, že by se mohlo stát členem unie v roce 2009.

***

Co vadí Evropské unii

* Turecko - reformy zpomalily, problémy se svobodou vyjadřování a právy nemuslimských komunit *země západního Balkánu -pomalá reforma justice, nedostatečný boj s korupcí a organizovaným zločinem, Srbové stále nedopadli Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče

Autor: