Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kilometry řetězů, stovky koulí. Na Staroměstském náměstí se rozsvítil strom

Česko

  16:44aktualizováno  17:04
Plné Staroměstské náměstí sledovalo slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který se rozzářil poprvé v 16 hodin. Smrk vysoký 25 metrů přicestoval do metropole ze severu Čech a na náměstí je od úterý.

„V souvislosti s rozsvěcením vánočního stromu na Staroměstském náměstí má policie připravena bezpečností opatření, bude dohlížet na dodržování veřejného pořádku a zajišťovat bezproblémový průběh akce,“ řekl iDNES.cz krajský mluvčí policie Richard Hrdina.

Vánoční strom se sice rozsvítil oficiálně v sobotu v 16 hodin, nicméně v pátek v pozdních odpoledních hodinách proběhla zkouška. „Vše se zadařilo podle plánu, a tak se Pražané a návštěvníci metropole mohou těšit na pravou vánoční atmosféru,“ okomentovala Petra Macháčková z městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP).

Letos je strom ozdobený šesti kilometry vánočních řetězů, 80 hvězdami ve dvou velikostech a 170 vánočními koulemi v barvách hlavního města, zlatou a červenou.

Špice na vrcholu má výšku dvou metrů. THMP dbá na spotřebu energie, proto využila moderní LED osvětlení, které má nízkou spotřebu energie. Dle Macháčkové jen za sto korun denně. Strom bude svítit každý den mezi 16 a 24 hodinou až do Tří králů.

Navíc každý den od 16:30 a následně vždy v každou půlhodinu, až do 21:30, bude probíhat animace svícení stromečku doprovázená hudebním doprovodem.

Smrk ztepilý je 25 metrů vysoký a rostl 58 let v obci Kytlice na Děčínsku. Bylo ho nutné pokácet z bezpečnostních důvodů. Strom vybírala společnost Taiko, která na Staroměstském náměstí trhy provozuje. Letos ji lidé zaslali 26 tipů.

Strom pokácel dřevorubecký mistr minulou neděli a do Prahy zamířil v noci na úterý. „Velké díky za pomoc při zajištění celé akce patří Policii České republiky a Městské policii hl. m. Prahy, kteří nám velmi pomohli s transportem nadměrného nákladu na Staroměstské náměstí a zejména s odtahem 15 vozidel, která nerespektovala zákaz zastavení a bránila průjezdu kolony,“ zmínil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

22. listopadu 2022

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...