Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozvodové řízení: Topolánek přenechá manželce společný majetek

Česko

  9:32aktualizováno  11:43
PRAHA - Předseda ODS Mirek Topolánek a jeho žena Pavla chtějí ještě před rozvodem uzavřít dohodu o majetkovém vypořádání. Soud proto dnes na jejich návrh odročil rozvodové řízení na únor. Podle Topolánkova právníka Milana Jebavého nabídl politik manželce, že jí přenechá movitý i nemovitý majetek.

Předseda ODS Mirek Topolánek v doprovodu své manželky na zahajovací party Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v roce 2003 foto: ČTK

Dohodnout na rozdělení společného jmění se manželé podle Jebavého chtějí do tří týdnů.

Mirek a Lucie

Bývalý premiér žije oficiálně od roku 2007 s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou, v červenci téhož roku se jim narodil syn Nicolas. Jejich poměr vyšel v bulvárním tisku najevo už v červnu 2006.

Rozvodové řízení, které Topolánek avizoval již před Vánoci, začalo dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 s vyloučením veřejnosti. Předseda ODS ani jeho žena Pavla se na jednání nedostavili. Pokud se jim podaří dohodu o majetku uzavřít, bude se i další stání konat bez nich.

"Klienti se pokoušejí o nesporný rozvod a uzavření dohody," řekla novinářům právnička Topolánkové Hana Neštická. Podle Jebavého by dělení majetku mělo být bezproblémové.

Topolánek chce prý své ženě přenechat byt na pražských Hradčanech i chatu. "Rozhodl se, že jí ponechá veškerý nemovitý majetek a v podstatě už jí nechal i veškerý movitý majetek," řekl právník. Pokud by podle něho existoval nějaký problém, pak jedině ze strany Topolánkové.

Ani Neštická však neočekává zádrhele. Podle ní se dohodu zatím nepodařilo uzavřít pravděpodobně proto, že je předseda ODS časově značně vytížen.

Žádost o rozvod byla podle ní podána 30. listopadu loňského roku a soud nařídil jednání velmi záhy.

Poškodí to ODS?

Topolánkovi se podle Jebavého již dohodli na společné výchově dětí bez určení výživného. Se svou manželkou má předseda ODS sedmnáctiletého syna Tomáše a dvě dospělé dcery, třicetiletou Petru a šestadvacetiletou Janu.

Média spekulují, že složité rozvodové řízení by mohlo poškodit Topolánkovy občanské demokraty v jarních volbách do Poslanecké sněmovny a sebrat jim hlasy především konzervativních voličů.

Podle zákona mají Topolánkovi na dělení společného jmění tři roky. Manželství lze rozvést i bez dohody. Pokud by se nedomluvili nebo nevypořádali u soudu do tří let, rozdělil by se nemovitý majetek napůl.

Topolánek s manželkou vlastní chatu a byt na pražských Hradčanech, na který stále splácí hypotéku. Rozvodové řízení bude pokračovat 22. února.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!