• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rusko odvádí pozornost od „agentů“ k Obamovi

Česko

Ruští špioni, které v pondělí v USA pozatýkala FBI, sbírali informace coby členové nejrůznějších unií a spolků.

Jeden takový spolek měl vazby na ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

MOSKVA/PRAHA Ruská média mají o případu špionů zatčených ve Spojených státech jasno: jde prý o vnitropolitickou věc Ameriky, přesněji řečeno o intriky odpůrců prezidenta Baracka Obamy. Často v té souvislosti citují načasování zátahu, který se odehrál jen pár dní po návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v USA. Kdo jiný by na tom měl zájem než lidé, kterým se nelíbí, jak si Obama začíná rozumět s Rusy? naznačují média. Například deník Moskovskij Komsomolec napsal: „Skutečným terčem je v tomhle příběhu Obama, který má ve své vlastní zemi spoustu odpůrců.“ List Kommersant pak k aféře poznamenal, že nejvyšší ruští představitelé dostali nařízeno se k věci nevyjadřovat.

Americká média přišla nicméně s jiným vysvětlením: k zátahu došlo v den, kdy k němu došlo, protože nebylo zbytí. Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří jedenáctku ruských agentů dlouhou dobu sledovali, nastražili léčku na jednu z nich, Annu Chapmanovou, ale ta ji zřejmě prohlédla. FBI musela zakročit, aby zabránila tomu, že by prchla ze země.

Jak z filmu... Woodyho Allena Vedle toho byly zveřejněny i další podrobnosti ze života agentů, které dokreslují jejich povahy (jak poznamenala agentura AP, svědčí o tom, že šlo spíš o postavy z komedie Woodyho Allena než o hrdiny špionážních románů proslulého britského autora Johna Le Carrého).

Například takoví manželé Richard a Cynthia Murphyovi se prý pomocí tajných depeší dokázali handrkovat s centrem v Moskvě o to, kdo je vlastníkem domu, který pořídili za 400 tisíc dolarů (a které musela samozřejmě hradit Moskva).

„Z našeho pohledu je pořízení domu jen přirozeným důsledkem našeho stále se prodlužujícího pobytu tady,“ citoval deník The Los Angeles Times zprávu, kterou Murphyovi odeslali do Moskvy - evidentně poté, co je jejich nadřízení sepsuli. „Byla to nejpohodlnější cesta, jak vyřešit náš problém s bydlením. Navíc i způsob, jak zapadnout mezi místní, kteří si vlastnictví domu hodně považují.“

Víc už se ví i o tom, jakým způsobem se agenti snažili ve Spojených státech získat informace, které po nich jejich moskevská centrála chtěla. Donald Howard Heathfield, který se se svou partnerkou Tracey Lee Ann Foleyovou usadil v Bostonu a vystupoval jako konzultant v otázkách mezinárodního obchodu, rozhodil sítě v nejrůznějších spolcích.

Podle FBI byl v tomto směru velmi činorodý a stal se členem více než třiceti profesních, akademických a obchodních unií a asociací. Přinejmenším v jedné z nich mohl získat informace o práci Obamovy administrativy - její členové byli totiž napojeni na lidi z ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Autor: