Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruský generál v Česku jednal o ohni a vodě

Česko

PRAHA Sotva trochu utichla aféra kolem ruského špiona Roberta Rachardža, přijel včera na návštěvu České republiky náčelník moskevského generálního štábu Nikolaj Makarov.

Podle odborníků je možné, že bude narovnávat vztahy mezi oběma zeměmi.

Oficiálně se ale měly řešit praktičtější věci. „Mimo jiné se mluvilo o pomoci vojáků obyvatelstvu při povodních v Česku a požárech v Rusku,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Makarov se měl dopoledne sejít s náměstkem ministra obrany Janem Fulíkem, odpoledne pak s Alexandrem Vondrou a náčelníkem českého generálního štábu Vlastimilem Pickem. Podle oficiálního plánu se mělo mluvit o politickobezpečnostních tématech a možnostech spolupráce mezi Českem a Ruskem.

Nasnadě je otázka, jestli se Rusko nebude snažit zmírnit nebo zlehčit aktivity svého špiona Roberta Rachardža, kvůli němuž museli z české armády odejít tři generálové. „Naše strana nebude mít zájem tenhle případ nijak rozviřovat. Navenek to vypadá vyřešené,“ vysvětluje plánovanou strategii jeden z vojenských agentů.

S jeho slovy souhlasí i bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. „Rachardžo pro Česko nepředstavuje žádné riziko,“ myslí si. „I kdyby my jsme vydali zatykač, Rusko nám svého agenta stejně nepustí,“ dodává. Podle Šándora je spíš zajímavější fakt, že Makarov přilétá do Česka ve chvíli, kdy stoupá zájem zahraničních investorů o nákladnou dostavbu jaderné elektrárny Temelín. „Rusové budou mít zájem udobřit si s námi vztahy, zakázka za 500 miliard je velká výzva,“ vysvětluje.

Poprvé v novodobé historii Návštěva náčelníka ruského generálního štábu nemá v novodobé historii České republiky obdoby. „Od roku 1993 tu nikdo na této úrovni nebyl,“ potvrzuje Jiří Caletka z ministerstva obrany. Dnes by se měla celá delegace přesunout z Prahy do několika základen, kde vojáci předvedou ruským kolegům svou techniku.

Ministr obrany Alexandr Vondra patří ke kritikům ruské mocenské politiky. Například v roce 2008 zkritizoval Moskvu za napadení Gruzie.

Autor: