Středa 22. května 2024, svátek má Emil
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rozdávají peníze proruským politikům. Na koho míří sankce Fialovy vlády

Viktor Medvedčuk (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (18. července 2019) foto: Profimedia.cz

Lidé nově zařazení na český sankční seznam usilovali o získání vlivu v zemích Evropské unie a následně v Evropském parlamentu (EP). Nejsou nicméně informace o tom, že by se to týkalo i českých politiků a občanů.
  16:13aktualizováno  16:25

Na českém sankčním seznamu jsou nově politik a podnikatel Viktor Medvedčuk, politik Arťom Marčevskij a společnost Voice of Europe. Deník N uvedl, že BIS odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do europarlamentu.

Podle kontrarozvědky se v Praze předávala hotovost protisystémovým politikům z Německa, další peníze mířily na provoz proruského zpravodajského webu, napsal server.

Podle zdroje Deníku N z blízkosti ministerstva zahraničních věcí dostali peníze politici z šestí států EU, konkrétně Německa, Francie, Polska, Belgie, Nizozemska a Maďarska. Deník N uvedl, že případ se týká mimo jiné německé Alternativy pro Německo (AfD).

„Nemáme informace, že by se týkalo českých politiků nebo českých občanů. Ale informace, že cílem bylo působit v zemích EU a získat vliv v EP, máme,“ řekl premiér Petr Fiala po středečním zasedání vlády.

Medvedčuk byl podle zdůvodnění zařazení na sankční seznam před rokem 2022 jako vlivný politik a oligarcha klíčovým proponentem proruské politiky na Ukrajině. O ukrajinské státní občanství přišel v roce 2022.

Myslíte si, že jsou v Česku lidé, kteří si za prosazování ruských zájmů nechávají platit?

celkem hlasů: 1058

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 3. dubna 2024. Anketa je uzavřena.

Ano924
Ne120
Nevím, nemám názor14

„Dlouhodobě udržuje úzké osobní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, z čehož čerpá prospěch,“ píše se v dokumentu. Z ruského území vede Medvedčuk politickou a propagandistickou činnost zaměřenou proti územní celistvosti, nezávislosti, svrchovanosti, stabilitě a bezpečnosti Ukrajiny, stojí v zápisu do sankčního seznamu.

Medvedčuk podle zdůvodnění také na dálku skrytě financuje Voice of Europe a instruuje Marčevského, který společnost fakticky řídí. Marčevského podle dokumentu využívá k financování spolupráce s novináři a ke skryté finanční podpoře vybraných jednotlivců z řad kandidátů ve volbách do EP.

„A to za účelem podpory zahraničněpolitických zájmů Ruské federace a politické a propagandistické činnosti zaměřené proti územní celistvosti, nezávislosti, svrchovanosti, stabilitě a bezpečnosti Ukrajiny,“ stojí v dokumentu.

Voice of Europe pak slouží k vlivovému působení a aktivnímu šíření dezinformací a propagandy zaměřené proti územní celistvosti, nezávislosti, svrchovanosti, stabilitě a bezpečnosti Ukrajiny.

Šíří je na Facebooku, síti X a dalších platformách, ale i prostřednictvím panelových diskusí a dalších akcí, mimo jiné i s mezinárodní účastí, stojí v sankčním seznamu.

Kdo je dále na sankčním seznamu?

Už v minulosti bylo na český sankční seznam zařazeno šest jmen. Jedná se o:

 • 1. patriarcha Kirill (77; vlastním jménem Vladimir Gunďajev) - patriarcha moskevský a veškeré Rusi, zařazen 26. dubna 2023
 • 2. Vladimir Jevtušenko (75) - podnikatel, zakladatel a akcionář konglomerátu AFK Sistema, jehož některé divize vyrábějí a dodávají zbraňové systémy pro ozbrojené složky Ruské federace, zařazen 29. června 2023
 • 3. Felix Jevtušenko (45) - podnikatel a syn Vladimira Jevtušenka, podílník ve společnosti AFK Sistema, zařazen 29. června 2023
 • 4. Olga Zorikovová (34) - manželka Rostislava Zorikova a dcera Borise Obnosova, který byl ze sankčního seznamu vyškrtnut poté, co na něj uvalila postih Evropská unie; Obnosov je generálním ředitelem státního holdingu KRTV, který vyrábí zbraňové systémy a podle ministerstva zahraničí je dodává ozbrojeným silám režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zařazena 16. srpna 2023
 • 5. Rostislav Zorikov (38) - manžel Olgy Zorikovové, který byl na seznam zařazen jako blízký rodinný příslušník Borise Obnosova, se kterým i podnikal, je otcem nezletilého Obnosovova vnuka, zařazen 16. srpna 2023
 • 6. Goszagransobstvennosť - federální agentura strategického významu, která je podřízená přímo Kanceláři prezidenta Ruské federace a zodpovídá za správu nemovitého majetku a zvláště pak za nákup, prodej, pronajímání, výstavbu, obnovu a správu obytných i jiných nemovitostí ve vlastnictví Ruské federace v zahraničí, zařazena 15. listopadu 2023
Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...