Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové se amerického X-37B zalekli

Česko

MOSKVA/PRAHA Rusko se zaleklo amerického orbitálního letounu X-37B a část ruské generality ho pokládá za výzvu k dalšímu zbrojení. Ruský systém protivzdušné a kosmické obrany je podle bývalého velitele ruského letectva armádního generála Anatolije Kornukova teď zcela nevyhovující. „Kdo ovládá vesmír, ten ovládá svět,“ prohlásil Kornukov a zdůraznil, že Američané de facto podvedli Rusko, protože tímto zkušebním letem ukázali, že ignorují výzvy k zastavení zbrojení ve vesmíru. Generál Kornukov není jediným představitelem ruských ozbrojených sil, který pokládá americký orbitální letoun za „vojenskou hrozbu“ a snahu ovládnout vesmír, ze kterého pak budou USA ovládat Zemi.

Přitom sami Rusové přiznávají, že „kosmická vojska“ jsou jednou z priorit. Už v roce 2007 velitel ruských kosmických sil generál Popovkin prohlásil: „Existuje rozsáhlý program rozvoje kosmických vojenských sil, který je z důvodu bezpečnosti státu utajen.“ Veřejnost ví pouze o projektu „Rossijanka“, což by měla být dvoustupňová raketa, která by v budoucnu mohla dopravovat nejrůznější přístroje nejen k Měsíci, ale i k Marsu. Dobytí Marsu je ostatně jedním z hlavních cílů ruské kosmonautiky, která nejen o tuto planetu, ale i o pozici „kosmického lídra“ soutěží s Američany.

Mnohem více se hovoří o civilních kosmických projektech, i když je jen obtížné je oddělit od vojenských. V lednu například Rusko oznámilo, že dokončilo koncepci univerzálního kosmického vojenského přístroje, který je určen především k výzvědné činnosti. Bude ale schopen i ničit určené cíle a zároveň plnit i civilní úkoly, potvrdil prezident a generální konstruktér raketové a kosmické korporace „Energija“ Vitalij Lopota.

Letové zkoušky přístroje vážícího zhruba 20 tun začnou ale nejdříve v roce 2015. Stejně jako zkoušky nové kosmické pilotované lodi. Kromě toho chtějí ruští vědci zahájit v letech 2020 až 2025 výrobu nových kosmických lodí, pilotovaných i nepilotovaných, a to především k vojenským účelům.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnice LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!