Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové se amerického X-37B zalekli

Česko

MOSKVA/PRAHA Rusko se zaleklo amerického orbitálního letounu X-37B a část ruské generality ho pokládá za výzvu k dalšímu zbrojení. Ruský systém protivzdušné a kosmické obrany je podle bývalého velitele ruského letectva armádního generála Anatolije Kornukova teď zcela nevyhovující. „Kdo ovládá vesmír, ten ovládá svět,“ prohlásil Kornukov a zdůraznil, že Američané de facto podvedli Rusko, protože tímto zkušebním letem ukázali, že ignorují výzvy k zastavení zbrojení ve vesmíru. Generál Kornukov není jediným představitelem ruských ozbrojených sil, který pokládá americký orbitální letoun za „vojenskou hrozbu“ a snahu ovládnout vesmír, ze kterého pak budou USA ovládat Zemi.

Přitom sami Rusové přiznávají, že „kosmická vojska“ jsou jednou z priorit. Už v roce 2007 velitel ruských kosmických sil generál Popovkin prohlásil: „Existuje rozsáhlý program rozvoje kosmických vojenských sil, který je z důvodu bezpečnosti státu utajen.“ Veřejnost ví pouze o projektu „Rossijanka“, což by měla být dvoustupňová raketa, která by v budoucnu mohla dopravovat nejrůznější přístroje nejen k Měsíci, ale i k Marsu. Dobytí Marsu je ostatně jedním z hlavních cílů ruské kosmonautiky, která nejen o tuto planetu, ale i o pozici „kosmického lídra“ soutěží s Američany.

Mnohem více se hovoří o civilních kosmických projektech, i když je jen obtížné je oddělit od vojenských. V lednu například Rusko oznámilo, že dokončilo koncepci univerzálního kosmického vojenského přístroje, který je určen především k výzvědné činnosti. Bude ale schopen i ničit určené cíle a zároveň plnit i civilní úkoly, potvrdil prezident a generální konstruktér raketové a kosmické korporace „Energija“ Vitalij Lopota.

Letové zkoušky přístroje vážícího zhruba 20 tun začnou ale nejdříve v roce 2015. Stejně jako zkoušky nové kosmické pilotované lodi. Kromě toho chtějí ruští vědci zahájit v letech 2020 až 2025 výrobu nových kosmických lodí, pilotovaných i nepilotovaných, a to především k vojenským účelům.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnice LN

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.