Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové tlačí NHL z Evropy

Česko

Ambiciózní KHL oslovila Karlovy Vary a nezávazně jedná i s pražskou Spartou

PRAHA Dlouhé ruce se naklánějí nad hokejovou Evropou. Dvě největší a nejbohatší ligy světa totiž obracejí svůj zájem nad tradiční hokejové země Česko, Švédsko, Finsko nebo Švýcarsko.

Slovutná NHL ale zatím jen zlehounka našlapuje. „Do budoucna je všechno možné. Evropa je pro nás důležitá, protože třicet procent našich hráčů pochází z Evropy, ale prioritou je pro nás Severní Amerika,“ komentoval možnou expanzi komisionář NHL Gary Bettman. Zámořská soutěž se nejprve snaží protlačit na trh s hokejovými suvenýry pomocí zahajovacích zápasů sezony (loni v Londýně, letos v Praze a ve Stockholmu).

To ruská Kontinentální liga, kterou vede místopředseda představenstva plynárenského gigantu Gazprom Alexander Medveděv, zahájila frontální útok. „Pokud jde o rozšíření do Evropy, tak víc věřím Rusům. Berou tuto věc mnohem prestižněji,“ říká karlovarský manažer Miroslav Vaněk. „NHL chce jen v Praze ukázat, jací jsou frajeři.“ Je potřeba 300 milionů Právě Karlovy Vary se ocitly v hledáčku vedení KHL, klub bude mít novou halu, má blízko mezinárodní letiště a silnou podporu projektu vyjadřují ruští podnikatelé v lázeňském městě. „KHL je velmi zajímavá soutěž,“ přiznává Vaněk.

Vedle Západočechů začíná KHL koketovat i s pražskou Spartou. „Jsem ve Švýcarsku a s panem Medveděvem budu jednat. O účasti Sparty jsme si už dvakrát nezávisle povídali,“ řekl LN generální manažer klubu Petr Bříza. „Medveděv říkal, že chystají udělat semináře pro zástupce klubů, kteří by se o účast v KHL výhledově zajímali. Nikdo ale neví, jakou podobu bude liga mít za rok či za dva.“ Jiné přední extraligové kluby zatím KHL neoslovila. Ale jednou z hlavních podmínek účasti v soutěži jsou finance, klub by musel sehnat minimálně 300 milionů korun, přičemž v současnosti mají extraligové týmy rozpočty v průměru jen lehce přes 100 milionů.

„Myslím, že je reálné peníze sehnat,“ tvrdí karlovarský Vaněk a s ním souhlasí i pardubický manažer Zbyněk Kusý. „Viděl jsem predikci na čtyři roky dopředu, která není úplně veřejná, na rozšíření KHL po Evropě. Připadala mi vcelku realistická,“ podotýká Kusý.

Případné rozšíření by ale mělo dopad na českou extraligu. „A nejen na ni, ale na celý český hokej,“ upozorňuje ředitel extraligy Stanislav Šulc. „Pokud by KHL hrály české týmy, tak by se zájem soustředil na tuto ligu a z extraligy by se stala soutěž druhého sledu. Ale je potřeba vyčkat, uvidíme, jak se to vyvine,“ říká Šulc.

Karlovarští se však nemíní vzdát extraligy v žádném případě. „Jsem přesvědčený, že bychom hráli obě soutěže,“ tvrdí Vaněk.

***

NHL versus KHL

NHL Zatímco z kanadskoamerické NHL čas od času zazněl hlas o možném rozšíření ligy do Evropy, zůstalo zatím vždy jen u úvah. Přesto po japonské anabázi se NHL rozhodla dobýt alespoň evropský trh, a proto loni i letos zahajuje ročník v Evropě. Na příští rok se navíc uvažuje o start NHL hned ve čtyřech evropských městech.

KHL Ruská Kontinentální hokejová liga, která odstartovala premiérový ročník teprve v září, je s miliony od ruských polostátních firem mnohem dravější. Už první ročník hrají tři mimoruské kluby: běloruský Minsk, lotyšská Riga a kazašská Astana. Vedení soutěže navíc intenzivně jedná s některými švédskými a českými kluby (Karlovy Vary) o jejich možném zapojení v příštích letech.

Největší současnou hvězdou NHL je Sidney Crosby, jednadvacetiletý hráč Pittsburghu Penguins

Autor: