Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruští studenti se brání vyhazovu

Česko

MOSKVA Vysokoškolská studentka Jěkatěrina Tarnovská nikdy nechtěla dělat revoluci, nyní ale drobná dívka organizuje pouliční demonstrace. Patří totiž mezi čtveřici studentek, které Vladimir Dobreňkov, děkan fakulty sociologie Moskevské státní univerzity (MGU), vyloučil ze studia za kritiku vedení školy.

Postup, který dříve učitelům procházel, ale nyní narazil a moskevští studenti zahájili hlasité protestní akce. „Více než rok jsme vystupovali za zvýšení kvality výuky na fakultě. Naše tvrzení podpořili i profesionální sociologové, kteří situaci zkoumali a navrhli výrazné změny včetně voleb nového děkana. Jasně jsme zpochybnili kvalitu výuky,“ řekla ČTK Tarnovská, kterou po vyloučení z MGU bez problémů přijali na menší a ne tak známou Moskevskou univerzitu humanitárních věd.

Tarnovská a její tři kolegyně byly oficiálně vyhozeny za nezvládnutí studia. „V osobních diskusích s děkanem i studentskými členy akademického senátu ale vyšlo najevo, že hlavním důvodem je naše údajně nemorální a provokativní chování, spojené především s naší iniciativou,“ dodala studentka. Vedení fakulty totiž už dlouhou dobu se skupinou nazvanou OD Group otevřeně bojuje, dva její členové byli z fakulty vyhozeni už loni. Univerzita naopak otevřeně podporuje aktivity prokremelských mládežnických hnutí, jako je například hnutí Naši.

OD Group už před časem upozorňovala na zastaralé učebnice, chybějící kvalitní knihovnu s počítači i na nemožnost stáží v zahraničí. Děkan Dobreňkov výtky bagatelizoval a tvrdil, že studenti si zbytečně stěžují na drobnosti jako je nekvalitní jídlo v bufetu.

Poslední kapkou k vyhození Tarnovské a tří jejích kolegyň byl otevřený dopis rektorovi školy Viktoru Sadovničímu, aby děkana odvolal a přijal zpět ke studiu dříve vyhozené studenty.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: