Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusům povolíme „dojíždět“ na radar

Česko

Premiér Mirek Topolánek souhlasí s nabídkou USA Rusku, aby jejich pozorovatelé mohli navštěvovat americký radar v Brdech

MOSKVA/PRAHA Češi a Poláci jsou součástí velké strategické hry mezi Spojenými státy a Ruskem, jejíž další dějství se v posledních dvou dnech odehrálo v Kremlu na jednání ministrů obrany a zahraničí. Závěrečné vyvrcholení, které může vyústit i v zásadní strategickou dohodu USA, NATO a Ruska, se pak očekává na dubnovém summitu aliance v Bukurešti a na předsummitové schůzce George W. Bushe s Vladimirem Putinem.

Součástí nabídek, které včera Američané v Moskvě Rusům předložili a jež Rusové s potěšením přivítali, byla i kontrola amerických základen v Česku a Polsku. Jak na radar v Brdech, tak na protiraketovou základnu v Polsku by měli mít přístup ruští pozorovatelé. Nebudou však na základnách (jak to původně požadovala Moskva), ale „dojížděli“ by z ambasád v Praze, respektive ve Varšavě.

S návrhem Spojených států, který by měl otupit ruskou kritiku základen, předběžně souhlasí jak polská, tak česká vláda. „S tím bychom neměli problém,“ uvedla pro LN s odvoláním na hlavního českého vyjednávače, náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara, mluvčí úřadu Zuzana Opletalová.

„Takový kontrolní mechanismus je možný. Nepůjde o žádný permanentní stav, ale o možnost oboustranně, bilaterálně, kontrolovat zařízení tohoto typu jak pro české specialisty na ruském území, tak pro ruské specialisty na českém území. A to je pro nás přijatelné,“ dodal k tomu pro ČTK premiér Mirek Topolánek.

Podobně smířlivě se k americké nabídce Rusům vyjádřil i polský premiér Donald Tusk. Podle slov Tuska pro agenturu PAP „nepřipadá v úvahu stálá přítomnost ruských vojáků v Polsku“. Poslední americký návrh na ruské monitorování základen je ale podle polského premiéra pro Varšavu přijatelný.

„Jsme připraveni vážně jednat o tom, jak by mohlo takové monitorování vypadat, abychom našemu sousedovi (Rusku) dodali pocit bezpečí,“ dodal Tusk.

Jak uvedl polský deník Gazeta Wyborcza, v rámci rozhovorů v Kremlu nabídla americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a ministr obrany Robert Gates Rusům také „zapečetění“ obou základen. Radar v Česku i základna v Polsku by měly zůstat nečinné do doby, než by ze strany Íránu nebo jiné země hrozilo prokazatelné nebezpečí. Tuto variantu ani Moskva, ani Washington nepotvrdily.

Rusové byli potěšeni Kdo sleduje americko-ruská jednání, nemohl si nepovšimnout zásadní změny tónu, která během včerejších i pondělních jednání nastala. „Američané předložili Rusku významné a seriózní návrhy,“ prohlásil po rozhovorech šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „Co se týká protiraketové obrany: jak Rusko, tak USA mají zájem na řešení tohoto problému na rovnoprávných základech, především na spolupráci USA, Ruska a Evropy,“ dodal.

V zákulisí se hovoří o snaze navázat strategickou spolupráci mezi USA a Ruskem i mezi Moskvou a celou Severoatlantickou aliancí.

Na veřejnost se dostal obsah jednání, podle nichž by Rusko mohlo umožnit tranzit přes své území pro jednotky aliance v Afghánistánu. Otázkou je výměnná cena za tuto ruskou úslužbu. Pozorovatelé hovoří o odkladu přijetí dvou postsovětských kandidátských zemí - Ukrajiny a Gruzie do NATO.

***

„Američané předložili Rusku významné a seriózní návrhy.“

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...