Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžička začíná misi. S Jágrem

Česko

Staronový trenér představil národní tým na přátelské utkání se Slovenskem v Praze i na turnaj Karjala

PRAHA Český hokej nakousl novou kapitolu. A klíčový part budou psát dva slavní navrátilci.

Šestatřicetiletý útočník Jaromír Jágr oblékne český dres po dvou a půl letech. A pětačtyřicetiletý kouč Vladimír Růžička naposledy vedl hokejovou reprezentaci na světovém šampionátu v roce 2005, kdy ve Vídni získala zlato.

Zadání zní jasně: po dvou čtvrtfinálových porážkách na světových šampionátech vrátit reprezentaci do bojů o medaile. A také položit základy týmu pro olympijské hry ve Vancouveru v roce 2010.

„Nejdůležitější je, aby se nám podařilo sestavit silný tým pro mistrovství světa,“ řekl Růžička, který v létě nahradil ve funkci reprezentačního trenéra Aloise Hadamczika. Včera kouč poprvé představil své pojetí národního týmu.

Silnější tým nominoval na přátelské úterní utkání se Slovenskem, hlavní bod oslav sta let českého hokeje v pražské O2 aréně. Tam by se měla znovu (a naposledy) setkat dvojice Jágr, Straka.

Jenže z Ruska, kde hokejová osmašedesátka hraje, přilétla poplašná zpráva. Jágr nedohrál kvůli zranění poslední duel Kontinentální ligy v Petrohradu.

„Doufám, že Jarda bude v pořádku a přijede. Budeme jeho stav zjišťovat, ale údajně odjel k pátečnímu zápasu do Čerepovce,“ povídal Růžička, jenž ještě ve středu večer koučoval svoji Slavii v Lize mistrů v Curychu. „To mi problémy nedělá. Hokej mě baví. Kdyby se hned hrál zápas, jsem připraven,“ usmál se charizmatický trenér.

Zatímco Jágr by měl být k dispozici pro mistrovství světa, Straka je prý pevně rozhodnutý, že v úterý odehraje poslední utkání v českém dresu v kariéře. „O mistrovství světa nechce Stráča ani slyšet. Je to škoda, pořád je to top hráč a pro mužstvo by znamenal velký přínos,“ zalitoval Růžička.

Brankáři? To je rébus Jágr ani Straka, stejně jako někteří další zkušenější hráči nefigurují v nominaci na první turnaj Euro Hockey Tour v sezoně, finskou Karjalu.

„Ale nejedeme tam zkoušet hráče. Chceme uspět,“ podotkl rázně Růžička.

Předně ale musí vyřešit ožehavý problém: brankářský post. Dříve trumf českých výběrů se totiž stává jeho slabým místem. Za odcházejícími veterány zeje díra.

„Je to rébus českého hokeje,“ prohlásil Růžička. Zatímco v úterý by měl chytat Adam Svoboda, ve Finsku dostane příležitost dvojice mladíků Mensator, Kopřiva. „Jsou mladí, neprověření. Musí chytat,“ vysvětlil volbu trenér.

***

Nominace na přátelské utkání proti Slovensku

Brankáři Adam Svoboda (Slavia), Lukáš Mensator (Karlovy Vary).

Obránci Karel Rachůnek (Dynamo Moskva, Rusko),Miroslav Blaťák (Ufa, Rusko), Jan Platil (Čeljabinsk, Rusko), Martin Ševc (Färjestad, Švédsko), Petr Čáslava (Pardubice), Angel Krstev (Vítkovice), Michal Barinka (Vítkovice), Petr Kadlec (Slavia).

Útočníci Jaromír Jágr (Omsk, Rusko), Jakub Klepiš (Omsk, Rusko), Jan Marek (Magnitogorsk, Rusko), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk, Rusko), Leoš Čermák (Ufa, Rusko), Petr Čajánek (Dynamo Moskva, Rusko), Jaroslav Hlinka (Linköping, Švédsko), Zbyněk Irgl (Jaroslavl, Rusko), Josef Vašíček (Jaroslavl, Rusko), Roman Červenka (Slavia), Jaroslav Bednář (Slavia), Martin Straka (Plzeň).

Nominace na turnaj Karjala

Brankáři Lukáš Mensator (K. Vary), Miroslav Kopřiva (Kladno).

Obránci Karel Rachůnek (Dynamo Moskva, Rusko), Miroslav Blaťák (Ufa, Rusko), Jan Platil (Čeljabinsk, Rusko), Martin Ševc (Färjestad, Švédsko), Petr Čáslava (Pardubice), Angel Krstev (Vítkovice), Michal Barinka (Vítkovice), Ondřej Němec (K. Vary).

Útočníci Jakub Klepiš (Omsk, Rusko), Jan Marek (Magnitogorsk, Rusko), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk, Rusko), Leoš Čermák (Ufa, Rusko), Petr Čajánek (Dynamo Moskva, Rusko), Zbyněk Irgl (Jaroslavl, Rusko), Josef Vašíček (Jaroslavl, Rusko), Miloslav Hořava (Novokuzněck, Rusko), Petr Kumstát (K. Vary), Václav Skuhravý (K. Vary), Ondřej Kratěna (Sparta), Petr Vampola (Plzeň), David Květoň (Třinec).

Autor:

Pronájem bytu 2+kk, Kostelec nad Orlicí
Pronájem bytu 2+kk, Kostelec nad Orlicí

Tyršova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
9 000 Kč/měsíc