Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžičkovo kouzlo zapůsobilo

Česko

Čeští hokejisté na turnaji Karjala Cup nezklamali, skončili druzí za Ruskem

HELSINKY/PRAHA Vydařený návrat k reprezentačnímu týmu prožívá kouč Vladimír Růžička. Čeští hokejisté pod jeho vedením v této sezoně zatím ještě v základní hrací době neprohráli. Na turnaji Karjala Cup dokonce sahali po vítězství, ale závěrečná prohra s Ruskem po samostatných nájezdech je odsunula na druhou příčku.

„Já na to nekoukám jako na turnaj,“ hodnotil staronový trenér Růžička. „Beru to zápas po zápase. Mohli jsme turnaj vyhrát, ale pro mě je důležité, že jsme ve všech zápasech bodovali,“ dodal.

Za klíčový okamžik zápasu proti úřadujícím mistrům světa pak kouč považoval nevyužitou 79 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři. „To by se mělo proměňovat. My jsme to ale nedokázali, stejně jako více než minutu dlouhou přesilovku čtyři na tři v prodloužení,“ litoval.

Čeští fandové ale mohli být na svůj tým v sérii Euro Hockey Tour po několika letech znovu pyšní. Růžička, který se na střídačce nezvykle pohyboval v košili a saku, dokázal vytvořit silný tým, který v sobotu čtyřmi brankami ve třetí třetině převálcoval Švédsko, ačkoliv po dvou třetinách byl stav 0:1 z pohledu českého týmu.

„Důležité bylo, že jsme se nesesypali a hráli pořád svoji hru. V poslední třetině jsme do toho ještě více šlápli a přineslo to ovoce,“ radoval se gólman Miroslav Kopřiva, který odchytal zápas se Švédskem i Ruskem.

Růžičkovi svěřenci na turnaji předvedli sebevědomý výkon. „Byla tam obrovská bojovnost, lehali jsme do ran. O tom ta hra je, ale zdá se mi, že v přemíře snahy děláme spoustu chyb. Myslím si, že musíme hrát trochu s chladnější hlavou, více u těch situací myslet,“ poznamenal trenér.

Kouč chválil hráče za snahu i za plnění taktického plánu Růžičku, který zároveň s reprezentací zvládá koučovat extraligovou Slavii, hlavně potěšilo, že jeho výběr ani jednou neprohrál v základní hrací době. „Jsem vcelku spokojený s tím, že hráči celý turnaj plnili to, co jsem chtěl. Hráli bojovně, bruslili. Musím jim za snahu poděkovat,“ vzkazoval hráčům.

V Helsinkách se představili tři nováčci Ondřej Němec, David Květoň a Petr Vampola. A rozhodně nezklamali. Růžička je ale konkrétně nechtěl hodnotit.

„Beru vše jako mužstvo a s tím jsem vcelku spokojený. Musím říci, že nikdo z hráčů mě nezklamal,“ uvedl.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Pochválil ale brankáře Miroslava Kopřivu a Lukáše Mensatora. „Oba byli výborní. Je vidět, že mezinárodně to zvládají dobře, a myslím si, že jejich čas přišel. Aby ukázali, že umí chytat,“ podotkl Růžička.

Další akce čeká hokejovou reprezentaci v prosinci, kdy se představí na turnaji Channel One Cup. Již nyní je jisté, že kádr týmu bude značně pozměněn. V nominaci budou chybět hráči Karlových Varů a Dynama Moskva, které čeká o Vánocích Spenglerův pohár. Naopak hrát by mohli zástupci pražské Slavie, kteří nyní odpočívali. ipa, čtk Další výsledky: Finsko - Rusko 2:6 (14. Nummelin, 56. Hytönen - 13. Radulov, 16. Michnov, 23. Kuljaš, 50. Michnov, 53. Zinovjev, 60. Těreščenko). Finsko - Švédsko 0:2 (39. Hedman, 44. Hannula).

Tabulka turnaje i Euro Hockey Tour: 1. Rusko 3 2 1 0 0 8:2 8 2. ČESKO 3 1 0 2 0 7:6 5 3. Švédsko 3 1 0 0 2 3:5 3 4. Finsko 3 0 1 0 2 6:11 2

Česko 4 Švédsko 1

Branky a nahrávky: 43. Hořava (Vampola), 47. Irgl (Čajánek, K. Rachůnek), 56. V. Nedorost (Blaťák, K. Rachůnek), 57. Čajánek (Čermák) - 36. Thörnberg (Hannula, Martensson). Rozhodčí: Laaksonen, Levonen - Orelma, Suominen (všichni Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4740. Třetiny: 0:0, 0:1, 4:0. Česko: Kopřiva - K. Rachůnek, Čáslava, Krstev, Barinka, Blaťák, Kutlák, Němec, Ševc - Irgl, Čermák, Čajánek - Klepiš, Vašíček, Nedorost - Kumstát, Skuhravý, Rolinek - Květoň, Vampola, Hořava. Švédsko: Gustavsson - Timander, Akerman, Fransson, S. Lidström, R. Jonsson, Sandström, Tärnström, Hedman -Hannula, Nordquist, Harju - Nilson, Engqvist, Emvall - Widing, Wallin, Fabricius - Nordgren, Martensson, Thörnberg.

***

Česko 0 Rusko 1 po sam. nájezdech

Rozhodující nájezd: Zaripov. Rozhodčí: Rantala, Rönn - Fonselius, Nieminen (všichni Fin.). Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 4212. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 -0:0. Česko: Kopřiva - K. Rachůnek, Kutlák, Krstev, Barinka, Němec, Blaťák, Ševc - Čermák, Marek, Čajánek - Klepiš, Vašíček, Rolinek - Kumstát, Skuhravý, Nedorost - Květoň, Vampola, Hořava -Irgl. Rusko: Barulin - I. Nikulin, Proškin, Aťušov, Korněv, Kuljaš, Višněvskij, Ščadilov, Žitnik - Morozov, Zinovjev, Zaripov -Michnov, Ščastlivyj, But - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Pěrežogin, Těreščenko, Paršin.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...