Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rváči Čechova byli v NHL za otloukánky

Česko

OMSK/PRAHA Nevídaná řež, kterou v pátečním duelu v Omsku rozpoutali hokejisté Čechova, překročila hranice KHL a poznamenala českou reprezentaci. Martin Škoula a Roman Červenka skončili v nemocnici; prvně jmenovaný obránce s tržnou ránou nad levým okem, ovšem při pozdějším vyšetření se prokázal otřes mozku. Z nominace na blížící se Channel One Cup, druhý podnik Euro Hockey Tour, se omluvil také pošramocený útočník Červenka.

Za favorizovaný Omsk naskočila na led první řada plná technických hráčů, zatímco poslední tým tabulky vyrukoval s pěticí ranařů včetně dvou pomocníků z Kanady. A po pár vteřinách leželi na ledě všichni zaskočení borci Omsku.

V nevídané bitce řádili zejména Josh Gratton a Darcy Verot ze zámoří. Ač prošli tvrdou školou NHL, kde jsou nepsaná pravidla bitev respektována, nyní na ně nehráli. Nejenže si do „ringu“ vtáhli rivaly, kteří nemají používání pěstí v agendě, ale neváhali jednoho soupeře napadnout i ve dvou.

Na to doplatil Martin Škoula, jenž do té doby sváděl vyrovnaný souboj s obrovitým Denisem Sergejevem. Proti zvyklostem se ale k němu rozjel Josh Gratton a z boku ho srazil k ledu, kde do českého hráče i nadále bušil.

Paradoxem je, že Gratton a Verot patřili v NHL k podprůměrným rváčům. Oba se nepřenesli ani přes hranici padesáti procent vítězných střetnutí doplňkového hokejového odvětví.

Kočí Grattona pokořil Za mořem této populární boxerské disciplíně vládli a vládnou jiní: nejuznávanějšími jsou Brian McGrattan (Boston), Derek Boogaard (Rangers), Zenon Konopka (Islanders) či Raitis Ivanans (Calgary). V Coloradu působí český tvrďák David Kočí.

Ten se dokonce s čechovským Grattonem utkal. Zasadil mu víc úderů a Kanaďana téměř vysvlékl z dresu – dosáhl tedy toho, o co hokejoví rváči usilují.

Zatímco v NHL byli za otloukánky, v Rusku se chovají jako neřízené střely a zákeřně se vrhají i na nic netušící hokejisty – nebitkaře. Většinou slaví úspěch, uznání se ale zatím nedočkali. Oni a dva další hráči Čechova nyní dostali tresty od 12 do 15 zápasů.

Autor: