Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

V Odře u hranic uhynula tuna ryb, dvě procenta populace. Příčinu odhalí testy

Česko

  9:15aktualizováno  14:52
Uhynulých ryb v Odře byly podle mluvčí Povodí Odry stovky, šlo asi o dvě procenta jejich populace v řece. Polská strana, která mrtvé ryby zachytila, odhaduje množství na tunu a totéž hlásí i české úřady. Odebrané vzorky se budou vyhodnocovat několik dní, podle České inspekce životního prostředí je pravděpodobnou příčinou hromadného úhynu nedostatek kyslíku kvůli nedávnému počasí a jeho následkům.

Vodohospodáři dál monitorují situaci na řece Odře při hranicích s Polskem. Poláci včera spustili poplach poté, co k nim z české strany začaly připlouvat stovky leklých ryb. Podle polského deníku Gazeta Wyborcza jich během několika hodin vytáhli dva metráky. Událost vzápětí potvrdil ministr životního prostředí ČR Petr Hladík.

„Na řece Odře byl zhruba na čtyřkilometrovém úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně zaznamenán úhyn ryb ve stovkách kusů. Odhadem mohlo dojít k úhynu asi dvou procent z celkové populace ryb na řece Odře,“ nastínila dnes ráno mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Mezi uhynulými kusy jsou podle ní všechny druhy ryb, ale ve větší míře i dravé ryby, které jsou náchylnější na kyslík.

Podle prvních odhadů uhynuly ryby kvůli nedostatku kyslíku, více řeknou výsledky odebraných vzorků vody a uhynulých ryb. Povodí Odry přostoupilo k ředění vody v Odře upouštěním přehrad Šance a Morávka.

V současnosti podle Vlčkové situace doznívá a uklidňuje se. „Bylo odebráno velké množství vzorků, které budou vyhodnocovány v laboratoři státního podniku Povodí Odry. Výsledky mohou být známy do dvou až tří dnů, některé až do týdne,“ dodala Vlčková.

Poláci k norné stěně přidali síť

V terénu jsou stále pracovníci bohumínského městského úřadu, kteří řeku nepřetržitě monitorují. „Poté, co hasiči včera instalovali do řeky nornou stěnu, polská strana za ni dnes instalovala ještě odchytovou síť. Podle dnešních ranních informací se tam občas ještě nějaký uhynulý kus objeví,“ uvedla mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková.

Norná stěna na místě zůstane minimálně do pátku, kdy by odborníci měli rozhodnout o tom, zda může být odstraněna. „Aktuálně místem protéká 27 metrů krychlových vody za sekundu vody, což je více než průměrné množství, takže situace s průtokem je tam dobrá,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Vlčková.

Podle zástupců České inspekce životního prostředí ryby začaly hynout už v pondělí. „Situace je stará dva až tři dny, což jsme určili podle rozpadu ryb,“ upřesnil mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

Odrou pluly z Česka do Polska mrtvé ryby, hasiči řeku přehradili nornou stěnou. (26. července 2023)

I on doplnil, že přesnou příčinu ukážou až rozbory odebraných vzorků. „Jednoznačně nejpravděpodobnější příčinou je zatím počasí. Do teď bylo vody v řece málo, byla teplá. Do toho přišel silný déšť, který spláchl odpad z různých čističek, najednou se tyto splašky nakumulovaly a zkoncentrovaly, a tím pádem došlo k ochuzení vody o kyslík a následnému úhynu ryb. To je podle nás naprosto nejpravděpodobnější příčina,“ sdělil s tím, že už 21. a 22. července měly ryby potíže v daleko menším měřítku i v Orlovské stružce a v Bernarticích nad Odrou.

Řeku stále monitorují i hasiči. „Jednotky obsluhují nornou stěnu,“ upřesnila mluvčí krajských hasičů Kamila Langerová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle odhadů polských rybářů uhynula zhruba tuna ryb. Množství potvrdily i české úřady. „Ale jedná se pouze o předběžný odhad. Situace je v tuto chvíli vyrovnaná a nedochází k dalšímu úhynu,“ doplnil Ovečka s tím, že ohnisko se nedá v tuto chvíli nedá určit.

„Uhynulé ryby jsme nacházeli na celém úseku od státních hranic s Polskem, v obci Starý Bohumín až po obec Vrbice. Šetření jsme prováděli v proudu řeky Odry a jejích přítocích od státních hranic,“ doplnil mluvčí.

Online dostupné výsledky měření polských úřadů ukázaly pro úsek řeky Odry v okolí města Chałupki už v pondělí sníženou kvalitu vody. Polský Hlavní inspektorát ochrany životního prostředí hlásil pokles obsahu kyslíku ve vodě a překročenou úroveň vodivosti, tedy stupně slanosti vody. Jedná se o sloučeniny různých solí, především iontů.

Odra je v Polsku pod drobnohledem poté, co v ní na území Polska a Německa loni v létě uhynulo více než 250 tun ryb. Příčinou bylo podle závěrečných zpráv expertů z obou zemí náhlé zvýšení slanosti vody a s tím související rozšíření toxické řasy.

Největší úhyn ryb v českých vodách za posledních 20 let postihl v srpnu 2018 rybník Nesyt na Břeclavsku, kvůli nedostatku kyslíku ve vodě tam uhynulo přes 100 tun ryb. Loni kvůli nedostatku kyslíku uhynulo 42 tun ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku. V Bečvě v září 2020 uhynulo 40 tun ryb kvůli úniku kyanidu.