Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rytmus hnoje v ČT

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Z titulní strany podivného bulvárního deníku AHA! se na mne předevčírem, tedy v pondělí 21. 2. 2011, dívala tvář Ondřeje Vetchého. Nad jeho obličejem titulek: Zpověď o životní bolesti. To mě překvapilo, protože si nedovedu představit, že by se právě on zpovídal tomuto listu. Přečetl jsem si celý článek na straně 5 a s hrůzou zjistil, že se jedná o propagaci pořadu České televize „Rozmarná léta českého filmu – 1997“, který se vysílal až na druhý den, tedy včera. Ondra Vetchý mi následně potvrdil, že slova citovaná v článku jsou naprosto identická s těmi, která řekl do veřejnoprávního mikrofonu a veřejnoprávní kamery České televize. Nejméně od neděle, kdy byla uzávěrka pondělního čísla AHA!, tedy redakce tohoto bulvárního plátku měla k dispozici dosud nevysílaný záznam veřejnoprávního média číslo jedna.

Jsou dvě možnosti. Možná, že nějaký zaměstnanec z Kavčích hor za mrzkou úplatu prodal ještě před vysíláním veřejnoprávní pořad bulváru. Já ovšem tvrdím s vysokou mírou pravděpodobnosti, hraničící s jistotou, že Česká televize poskytla DVD svého pořadu bulvárnímu deníku AHA! zcela dobrovolně, záměrně a promyšleně. To by ovšem bylo šílené! Veřejnoprávní médium z mrzkého důvodu zajistit si sledovanost jakýmkoliv způsobem krmí nejšpinavější stoky. Pokud mám pravdu, je to principielní porušení všeho, co má Česká televize ze zákona v popisu práce. Má v mediálním prostoru reprezentovat slušnost, objektivitu, vyváženost, na komerčním vysílání se nesmí poučovat v ničem a vůči bulváru je povinna se ostře vymezit, a ne se s ním paktovat. Jinak se dostává na stejnou úroveň (to všecko jenom kvůli sledovanosti a následnému výnosu z reklamy) a já opravdu nechápu, proč bych měl platit koncesionářské poplatky. Sledovanost nesmí být jediným kritériem veřejnoprávního vysílání. Televize veřejné služby má šanci a hlavně povinnost být důvěryhodnou institucí, která si je vědoma svého společenského poslání.

Pokud mám pravdu, zachovala se v tomto případě hůř než Rytmus hnoje. A to zdaleka nejde jenom o to, že PROMO oddělení ČT nabídlo deníku AHA! hlavu Ondřeje Vetchého na stříbrném podnosu. Tady jde především o porušení slušného chování a možná i zákona. Jenže podobné věci se v české společnosti stávají, bohužel, běžnou normou. Ale chová-li se tak i veřejnoprávní televize, je to mimořádně nebezpečné. Byl jsem osm let členem Rady Českého rozhlasu, proto vím, že veřejnoprávní mediální rady se ze zákona zabývají pouze stížnostmi na generálního ředitele. Tak tady je. Vážená Rado České televize! Podávám tímto oficiální stížnost na generálního ředitele České televize pana Jiřího Janečka a žádám, aby bylo prošetřeno, zda PROMO oddělení České televize poskytlo dobrovolně ze zištných reklamních důvodů deníku AHA! inkriminovaný DVD záznam pořadu „Rozmarná léta českého filmu – 1997“ ještě v době před jeho vysíláním. Dále žádám, aby bylo prošetřeno, zda to náhodou není v České televizi běžná praxe a zda nebyl či není v těchto případech porušován zákon.

***

Tomáše Baldýnského dnes zastupuje herec a publicista Michal Pavlata

Autor: