Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S chřipkou chodí do práce přes 50 % lidí

Česko

PRAHA Většina lidí chodí s nemocemi, jako je chřipka nebo nachlazení, do práce, místo aby se doma léčili. Podle průzkumu společnosti GfK Czech je nejběžnější to, že člověk nejde k lékaři, léčí se sám a dál chodí do zaměstnání. Tak postupuje 41 % dotázaných. Dalších 13%si zajde k lékaři pro recept na léky a také dál pracuje. Naproti tomu 16 % lidí si bere dovolenou, 18 % jde na neschopenku.

Chování pacientů s virózami přitom ovlivnilo to, že se při prvních třech dnech pracovní neschopnosti nepobírá nemocenská. „Ke změně ve způsobu léčby došlo u třetiny obyvatel,“ uvádí Andrea Winklerová ze společnosti GfK Czech. „Dotčená část veřejnosti před změnami v nemocenské podle svého sdělení mnohem méně často volila samoléčbu a pokračovala v docházce do zaměstnání – dříve 19 %, nyní 41 %.“ Potvrzuje se tak zkušenost lékařů, že lidé víc přechází banální nemoci. Neschopenku si nechávají napsat hlavně žáci a studenti. Naproti tomu odborníci a podnikatelé se častěji léčí sami a chodí do práce. Průzkum proběhl v polovině února na tisícovce respondentů. Třídenní lhůta, po kterou nedostává člověk na neschopence dávky, platí od loňského ledna. Neschopenek ubylo téměř o třetinu, prý se omezilo jejich zneužívání.

Sociální demokracie před sněmovními volbami slibuje, že nemocenskou v prvních dnech nemoci obnoví. Podobný komunistický návrh leží i ve sněmovně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!