Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

S opisováním diplomek je konec

Vysokým školám došla trpělivost se studenty, kteří opisují diplomové práce. České univerzity se zapojují do programu, který by měl pomocí speciálního softwaru odhalit mezi školními pracemi plagiáty. Celkem sedmnáct vysokých škol může ode dneška používat program na odhalování plagiátorů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Leon

19. 5. 2008 12:56
Zajímalo by mne

jak bude vysoká škola hodnotit opsání

Pytagorovy, Eukleidovy, či jiné  věty v diplomové práci absolventa?VV

0 0
možnosti

Sonya

20. 5. 2008 12:55
Re: Zajímalo by mne

předpokládám, že program ukáže (zvýrazní) shodné texty (něco jako púorovnání dokumentů v MS Word). Pokud se takto zvárazní jen věty nmebo (označené) citáty), nevidím v ničem problém

0 0
možnosti

Dalibor Stys

18. 5. 2008 6:12
Problem je na strane vysokoskolskeho systemu

Pokud je rozumny pocet studentu na ucitele a rozumny pomer mezi samostatnou praci a kontaktnimi hodinami, mohou plagiaty nastat pouze tam, kde je vyucujici pozaduje. Jaky je ten pomer? Individualni. Jsou studenti, kteri pro odpoved na otazku potrebuji chvili samostatneho studia, pak ji porozumi, zodpovi ji spravne a jeste k jejimu reseni neco noveho prinesou. Jini se zas v tematu rychle zorientuji a otazku v ramci kontextu rychle zodpovi. Otazka je co vytusi z chovani ucitele a nakolik ucitel sam otazce do hloubky rozumi nebo sam jen prijal reseni ktere mu kdysi kdosi predlozil.  Pokud ma vysokou skolou projit 50% populace, jsou takove uvahy samozrejme nesmyslne a je treba vymyslet automaticky zpusob hodnoceni. Unosny vysokoskolak by mel umet alespon jeden cizi jazyk, mnozstvi cizojazycnych textu k prekladum je vzhledem k velikosti naseho pidistatu blizke nekonecnu, staci si neco prelozit a  muzu si byt jist,  ze problem s automatickym hodnocenim se mi vyhne.

0 0
možnosti

marki

17. 5. 2008 9:18
Konečně! Na skolach se to bezne delalo

Aspon na tech, kde jsme pracovali, a to bylo na 4, pomahali jsme jim delat s kamaradkou korektury, tak jsme si toho vsimli, navic se studenti/tky s tim chlubi, jak ošalili pedagogy, zvlaste ty, na nez meli pifku, ze jim nepomohli! My sami jsme nesmeli studovat vysoke skoly za bolsevika, tak jsme to nikdy nechapali, ze si toho mladi nevazeji, vsem bychom vzali diplomy a zpetne to zkotrolovat jiz u hotovych diplomek a specielne u bakalarek, tam se to delalo nejcasteji!!!!! Pak maji vsichni vysokou skolu a jsou blbejsi nez my, co jsme nemohli studovat, ale jsou dynamicti a reprezentativni CHACHA, vsak se jim to vrati!!!:-)

0 0
možnosti

jan

3. 6. 2008 14:45
Re: Konečně! Na skolach se to bezne delalo

Je to pravda, je smutne, ze jsou obslehnute nekdy i cele diplomky. Pripadne, v pripadech tech "rovnejsich mezi rovnymi", byva tento jindy verejne pristupny dokument ve studovnach fakult k nenalezeni (tj. byva v seznamu publikaci jako nadpis, ale ta diplomka je jaksi nedohledatelna)  :)

0 0
možnosti

IDOL

17. 5. 2008 3:54
BIDLO MLADÝM POSKYTL SVOU RADU V "POVÝŠILI MĚ"!

NEVÍM, ZDA MLADÝM K NĚČEMU JE, ALE URČITĚ VYPOVÍDÁ O BIDLOVĚ OSOBNOSTI!!Rv;-D

0 0
možnosti

Bidlo

18. 5. 2008 8:55
Re: BIDLO MLADÝM POSKYTL SVOU RADU V "POVÝŠILI MĚ"!

Idole a co ty, ty jsi svojí diplomovou práci na VUML také opsal?

0 0
možnosti

Magor Milda, Mgr. etc.

16. 5. 2008 17:07
Strojně čitelné publikace ve standartním formátu Latex nebo

Word , případně .pdf jsou samozřejmostí, digitalizovat diplomky nebo dizertace z minulosti stojí hodně námahy. Tam se ale právě najde nejvíce seriósních prací s obsahem, který lze pouze lehce modifikovat a použít. Pokud je ovšem zdroj uveden v literatuře, je vše v pořádku, studenty, kteří toho četli hodně, čeká pochvala.

Rozhodující bod je v té části práce, kde sám autor definuje svůj přínos k oboru, tudíž svoji vlastní originální práci. Tato část práce je třeba na seriózních školách na západě povinná a opravdu se kontroluje, protože nebývá tak rozsáhlá.  Na technických a přírodovědeckých, matematických a chemických fakultách se můžete spolehnout, že tuto část práce analyzuje nejméně několik  odborníků, proto trvá taková promoce často více, než rok. Teprve když všichni s přínosem práce souhlasí, je fakultou přijata.

Strojní kontrola opisování je zrádná, jednak jsou formulace, které jsou závazné, jinak lze pozměnit volnou formulaci tak, že ji nelze identifikovat.  Sprosté opisování i s chybami je sice běžné, ale pochybuji, že se podaří prokázat.

0 0
možnosti

lomihnát

16. 5. 2008 18:03
Re: Strojně čitelné publikace ve standartním formátu Latex nebo

Je poměrně složité popsat některé obecně známé jevy tak, aby to vypadalo jinak, a pokud je použita formulace obecná, ve smyslu "pohyb křídel během letu napomáhá intenzivní výměně vzduchu v dýchacích otvorech" , pak je opravdu složité k ní dohledat autora....

No, snad si s tím autoři nějak poradili.

0 0
možnosti

Vlada

16. 5. 2008 16:35
tak tohle ukazuje

ze na dotycnych skolach jsou patne pedagogove podle rceni "umis - badas, nic neumis - ucis". Je li v danem oboru vedouci prace skutecne odbornik pak vi co bylo publikovano, sepsano a co studenti alespon v rozumnem casovem horizontu napsali. Navic kazda prace ma mit oponenta, ktery ma byt rovnez odbornik. Je potesitelne, ze v tomto hanba seznamu chybi MFF-UK, tam odbornici skutecne jsou.

0 0
možnosti

JUDr. Marek Kalina

16. 5. 2008 16:04
Pokrytectví

Minulý rok jsem měl možnost vést seminář na vysoké škole a tuto hysterii nechápu. V průběhu studia jsou totiž studenti často nuceni k sepisování elaborátů na naprosto nesmyslná témata, často z podružných předmětů, které s oborem studia téměř nesouvisejí. Vezmu případ z právnických fakult. Ty by měly připravit studenty na budoucí praxi, na praktický život, naučit je k životu užitečným dovednostem. Jeden z kolegů soustavně zadával rozsáhlou seminární práci na příšerně bizarní témata, jako např. tzv. císařské interdiktum o sběru žaludů, apod.. No mě jako vyučujícímu přišla bizarní představa, aby nadějný budoucí advokát ztrácel svůj čas hloubkovým zkoumáním takovýchto obsmkurních záležitostí a ještě o tom sepisoval 20 stran textu. Samozřejmě, že mnoho studentů správně pochopilo, že by to byl velmi neefektivně vydaný čas a práce někde zkompilovali. Já kacířsky říkám - no a co? Ono množství komplilátů vypovídá i o kvalitě a užitečnosti zadávaných prací. Víte, dobrý student, když ví, že se bude zabývat něčím smysluplným , co v budoucnu využije, tak tomu ten čas věnuje. Že ale podstatná část studentů odmítá mrhat časem a energií nad podobnými nesmysly, to mě nijak nepřekvapuje. Proto bych ten humbuk kolem kompilátů bral s rezervou... 

0 0
možnosti

Jura

16. 5. 2008 16:24
Re: Pokrytectví

přesně tak

0 0
možnosti

L

16. 5. 2008 15:42
Studovat cestne

Uz je treba zacit ziskavat tituly cestne. Jako ti ctyricetinasobni cestni doktori.

0 0
možnosti

Jiri

16. 5. 2008 15:33
Žena jedoucí na šelmě? - 5. Záhada - Babylón

Zajímavá kniha. Pro četbu klikněte na následující odkaz:

 

http://granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4305" target="_blank" rel="nofollow">Žena jedoucí na šelmě? - 5. Záhada - Babylón

0 0
možnosti

Mejla

16. 5. 2008 15:23
Karlova univerzita teď zametá stopy hlavně na právech,

aby Standa Grossa zůstal čistý......

0 0
možnosti