Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S regulovanými byty se stále spekuluje

Česko

Kolik zaplatím na nájemném v roce 2010? To zajímá asi většinu těch, kdo dosud platí regulované nájemné. Odpověď řadu z nich zaskočí. Mnozí proto byty raději opouštějí.

Deregulace nájemného pokročí v lednu příštího roku do další fáze. Celý proces má skončit v roce 2010. Kolik pak bude nájemné činit? Bude jeho výše pro každého únosná?

Pro určitou část obyvatel nájemních bytů je lepší se bytu zbavit. To, že na nájemné v roce 2010 nebudou někteří mít, je ale jen jedním z důvodů, proč byty vracejí majitelům. „Daleko četnějším důvodem je, že si,regulovaní‘ nájemníci začínají uvědomovat nesmyslnost a často i neúnosnost držení dvou i více bytů, třeba pro potomky. Teprve na základě postupné a jen částečné nápravy protiústavního stavu začínají přemýšlet o tom, zda jimi užívané byty skutečně potřebují,“ vysvětluje Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD). Regulované byty vracejí především ti, kdo mají možnost bydlet jinde a tyto byty si drželi z důvodu dosavadního symbolického nájemného.

Stále ale existuje i řada nájemníků, kteří si drží regulovaný byt a pronajímají jej za tržní nájemné. Sami přitom bydlí ve vlastním. Podle asi dva roky starého odhadu, zveřejněného ministerstvem pro místní rozvoj, regulovaní nájemníci v ČR takto načerno pronajímají 35 tisíc cizích bytů. „Jejich státem ještě podporovaný nezdaněný zisk z cizích bytů představuje miliardy korun ročně. Postupnou nápravou cen nájemného se jejich počet, v závislosti zejména na lokalitě, sníží,“ věří Dellin.

Regulovaný nájem za odstupné

V souvislosti s deregulací nájmů se ale rozmáhají i další jevy. Některé realitní kanceláře uvádějí, že roste počet případů, kdy majitelé domů s regulovanými nájmy v lukrativní lokalitě hledají nájemníky ochotné za nemalé odstupné platit regulovaný nájem. „Zájem o podobné obchody vzrostl. Dokud nebyla deregulace nájmů schválena, nájemníci na takové nabídky neslyšeli. Podobn,obchody‘ se děly pouze u limitovaného množství uvolněných bytů, do nichž přicházeli noví nájemníci,“ uvádí Petr Vosmík, šéf Českomoravské realitní kanceláře. Podle jeho slov jde o částky v řádech stovek tisíc korun. „Pro mnoho majitelů je to jeden ze způsobů, jak jednorázově získat větší množství peněz na odkládané investice do zanedbávaných domů. V takovém případě může jít v závislosti na výsledné kalkulaci o oboustranně výhodnou dohodu,“ popisuje Vosmík. Podle Dellina jde ale o jednotlivé případy. „Tento způsob spíš aplikují obce, když se jim třeba následkem spekulativních přechodů nájmů výjimečně uvolní byt,“ míní místopředseda OSMD.

Podnikaví majitelé a vychytralí nájemníci

Deregulace přinesla i další trend. Podle některých zpráv se v poslední době výrazně zvyšuje poptávka po bytech s regulovaným nájemným, i s nájemníky. Po deregulaci pak kupci byty hodlají výhodněji prodat, a tak vydělat. „Vzhledem k deregulaci bude možné lépe zhodnotit cenu bytu příjmem z tržního nájemného a rovněž se tak uvolní možnosti s uvolněním bytu pro jeho následný výhodný prodej. Při současném stavu na trhu lze zisk odhadovati v násobcích vstupní investice,“ objasňuje šéf realitní kanceláře. Podle Dellina se toto intenzivněji projevuje u regulovaných nájemníků obecních bytů, kteří tlačí na obce, aby jim za malý zlomek ceny byty prodaly. „Aby je pak se ziskem mohli za tržní cenu prodat lidem, kteří, na rozdíl od nich, potřebují v bytech bydlet, a takové štěstí je nepotkalo,“ říká Dellin. Na bytech s regulovaným nájemným se lidé snaží vydělávat i jinak. Jde o notoricky známé, často fiktivní, výměny za odstupné. „Socialistické tendence ve smyslu,přece nevrátím majiteli jeho byt jenom tak‘ pokračují. Nápravou cen nájemného se jejich požadavky na různé formy odstupného, absurdně požadovaného dokonce od majitelů těchto bytů, logicky snižují,“ tvrdí Dellin. Podle Vosmíka ale s deregulací nájemného a širokou nabídkou bytů na trhu již fiktivní výměny ztrácejí u domů s majiteli význam. „Vydělat lze v této oblasti stále při získání nájemní smlouvy k obecnímu bytu, který bude postoupen do privatizace,“ uzavírá Vosmík.

***

TOP 5 REGULOVANÉHO NÁJEMNÉHO

Regulované nájemné se od letoška

bude každoročně (přibližně stejným

tempem) zvyšovat až do roku 2010.

V Česku je nyní zhruba 800 000 bytů

s regulovaným nájemným;

asi 420 000 z nich je ve vlastnictví

jednotlivců či firem.

Města, kde bude v roce 2010

regulované nájemné v ČR nejvyšší

Praha ......................... 97 Kč/m2/měsíc

Hradec Králové .......... 70 Kč/m2/měsíc

Kladno ...................... 67 Kč/m2/měsíc

Brno ........................... 65 Kč/m2/měsíc

Olomouc .................... 64 Kč/m2/měsíc

Města, kde se do roku 2010

regulované nájemné zvýší nejvíce

(proti současnému stavu)

Praha ...................... o 48 Kč/m2/měsíc

Hradec Králové ....... o 43 Kč/m2/měsíc

Kladno .................... o 42 Kč/m2/měsíc

Zlín .......................... o 37 Kč/m2/měsíc

Karlovy Vary ........... o 35 Kč/m2/měsíc

Města, kde bude v roce 2010

regulované nájemné v ČR nejnižší

Litoměřice ................. 22 Kč/m2/měsíc

Louny ......................... 23 Kč/m2/měsíc

Chomutov .................. 23 Kč/m2/měsíc

Semily ........................ 24 Kč/m2/měsíc

Ústí nad Labem ......... 25 Kč/m2/měsíc

Města, kde se do roku 2010

regulované nájemné zvýší nejvíce

(proti současnému stavu)

Litoměřice ................ o 5 Kč/m2/měsíc

Ústí nad Labem ........ o 6 Kč/m2/měsíc

Louny ........................ o 6 Kč/m2/měsíc

Teplice ...................... o 7 Kč/m2/měsíc

Chomutov ................. o 7 Kč/m2/měsíc

Zdroj: Institut regionálních informací

Poznámka: Ceny byly zaokrouhleny na celé koruny

Bydlení na lidovky.cz

Jak ušetřit za teplo Zatímco někdo platí za teplo přijatelné částky, jiným náklady na palivo rok od roku stoupají, a přitom se nijak zvlášť neohřejí. Důvodem může být nadměrný únik tepla vinou špatných tepelněizolačních vlastností stavebních materiálů a konstrukcí. Prvním krokem, jak zabránit zbytečným tepelným ztrátám, je tzv. energetický audit.

Na míru, nebo z katalogu? Jak se vyvarovat chyb a postavit si krásný a útulný dům hned napoprvé... Přečtěte si, co radí odborníci.

Denně nové články o bydlení na bydlení.lidovky.cz

O autorovi| Silvie Králová, redaktorka LN

Autor: