Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

S vizí armády pomůže i Marhoul

Česko

PRAHA Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) včera ustavil patnáctičlennou skupinu, která má připravit takzvanou bílou knihu, tedy vizi vývoje armády v příštích deseti až 15 letech. Tým povede někdejší ministr obrany a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Kromě vojáků jsou v něm i zástupci nevládních organizací či režisér Václav Marhoul. Dokument by měl být hotov příští rok na jaře a první změny by měly začít v roce 2012, uvedl ministr. Materiál zřejmě doporučí zachovat schopnost armády operovat v zahraničí.

„Mnozí lidé už jsou, pokud jde o armádu a opakované pokusy ji reformovat, poněkud unaveni,“ připustil Vondra. Cílem vize je podle něj nalézt rovnováhu mezi ambicemi armády a jejími úkoly danými ústavou. Optimalizace řízení armády je ale obsažena i v koaliční dohodě a programovém prohlášení nynější vlády, uvedl.

Jednou z ambicí autorů budoucí bílé knihy je podle Šedivého, který si na tuto práci musel vzít v NATO dovolenou, nejen zachování, ale do budoucna i mírné navýšení schopností armády operovat v zahraničí. „Je to v souladu s doporučeními NATO,“ vysvětlil. I Vondra zdůraznil, že „cesta do budoucnosti musí být směrem k větší nasaditelnosti našich sil v zahraničí“. Čeští vojáci se podle něj v tomto směru nemají za co stydět. Zároveň by však armáda neměla být „nějakou cizineckou legií“. Základem musí být schopnost ve spolupráci se spojenci ubránit vlastní území.

Vondra osobně počítá i se zachováním českého stíhacího letectva. „Ale panel se k tomu určitě nějak vyjádří,“ dodal. Současný pronájem stíhaček Jas-39 Gripen končí v roce 2015.

***

TVŮRCI VIZE V poradní skupině, kterou povede náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý, zasedne například exministr obrany Luboš Dobrovský, nový šéf Vondrových poradců a novinář František Šulc, šéf ministerské sekce Ivan Dvořák, první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Žižka, režisér Václav Marhoul, šéf Člověka v tísni Šimon Pánek či generál v záloze a velvyslanec ve Slovinsku Petr Voznica.

Autor: