Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Salačová u soudu s Rathem vypadá jako zrádce, míní režisér Kačer

Česko

  7:00
PRAHA - Dorazil již první den soudu s Davidem Rathem a skoro žádný nevynechal. Režisér a herec Jan Kačer letos na jaře stíhaného poslance podpořil, když se za něj zaručil při žádosti o propuštění z vazby a sympatie k němu zjevně neztratil ani během hlavního líčení. "Stát sám v řetízcích proti tomuto obrovskému aparátu, to musí podlomit každého," říká Kačer v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Režisér Jan Kačer u soudu s Davidem Rathem. foto: MAFRA - Michal Růžička

Lidovky.cz: Proč věnujete tolik času sezení u soudu s Davidem Rathem?
Zajímá mě. Jsem občanem tohoto státu a tady se soudí strašný přestupek, nebo se z toho dělá ohromný proces, který se mě dotýká. Mám devět vnoučat a záleží mi na budoucnosti, spravedlnosti před zákonem. Divím se, proč tady není tisíc lidí: jeho spolupracovníci, rodina. Jestli žijeme ve světě korupce, jestli se můžeme dožít spravedlnosti, se přece týká nás všech. Mě to zajímá, ztratil jsem tím dovolenou a budu to sledovat dál, protože to chci vidět na vlastní oči, ne zprostředkovaně.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Plánujete tedy chodit denně?
To asi ne, protože mě to strašně vyčerpává. Ale pokusím se. Jsem u soudu poprvé a je to pro mě veliké poučení.

Lidovky.cz: Letos na jaře jste se za pana Ratha zaručil při rozhodování o propuštění z vazby. Změnilo se během soudu něco na vašem postoji?
Ne, ale rozhodl jsem se, že soudu budu důvěřovat. Nikdy mi nešlo o to říct: je vinen, nebo nevinen. Nechtěl jsem, aby byl nespravedlivě dlouho držen ve vazbě. Dál jsem se rozhodl, že budu věřit tomu soudci, i když mi to dělá velké potíže. Je hrozně těžké vyznat se v té spletitosti.

Lidovky.cz: Jaký dojem na vás udělaly první dny líčení?
Soudce se snaží být velmi korektní, ale ten cirkus kolem, že je vodí v řetězech, že se vytváří pocit hysterického humbuku. Je to přehnané, nedovedu si představit, jak by vedli vrahy. Stát sám v řetízcích proti tomuto obrovskému aparátu, to musí podlomit každého.

Lidovky.cz: Myslíte, že Davida Ratha to podlomilo?
Nedovedu si představit, že by to na něj nemělo vliv. Představte si sedět rok a čtvrt oddělený od světa, od informací, od rodiny. Každý den života je cenný.

Lidovky.cz: Jeho řeč zde před soudem se ale na druhou stranu zatím zdála  uspořádaná, promyšlená a sebevědomá. Jak působila na vás?
Je to inteligentní člověk, ale v jeho situaci je mu to spíš na přítěž. Lidi mají tendenci si myslet, že je to bídák a čím je jeho obhajoba rafinovanější a pro ně nedostupnější, tím víc ho podezírají. 

Lidovky.cz: Jak na vás působí Ivana Salačová, která se přiznala a jako jediná zatím společně s panem Rathem vypovídá?
S paní Salačovou mám osobní problém. Vůbec nevím, jaká je a jestli skutečně touží po pravdě. V tomto procesu ale bohužel vypadá jako zrádce. Je to jako v pohádkách: sedí stranou, s nikým nemluví, nikdo nemluví s ní a ona se začíná podobat nečemu, co se dá nazvat "divnej člověk". Nechci jí vůbec ubližovat, neboť si myslím, že ten proces není proti ní, ale i ona má strašnou odpovědnost. Zatím to vypadá, že je jediný hmatatelný svědek. Řada těch devíti lidí závisí na jejích slovech, paměti a pravdivosti. Nechtěl bych být v její kůži nebo v kůži jejích příbuzných.

Lidovky.cz: Děláte si poznámky do bloku, chcete novou zkušenost nějak využít?
Vše, co intenzivně zažiju, je vlastně jistým způsobem materiál, z něhož třeba něco udělám. Že bych ale své soudní zkušenosti využil k napsání románu, to ne. Můj pohled na svět ale bude o to komplikovanější.

Lidovky.cz: Proč tedy ten blok?
Já si kreslím.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat