Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Salačová u soudu s Rathem vypadá jako zrádce, míní režisér Kačer

Česko

  7:00
PRAHA - Dorazil již první den soudu s Davidem Rathem a skoro žádný nevynechal. Režisér a herec Jan Kačer letos na jaře stíhaného poslance podpořil, když se za něj zaručil při žádosti o propuštění z vazby a sympatie k němu zjevně neztratil ani během hlavního líčení. "Stát sám v řetízcích proti tomuto obrovskému aparátu, to musí podlomit každého," říká Kačer v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Režisér Jan Kačer u soudu s Davidem Rathem. foto: MAFRA - Michal Růžička

Lidovky.cz: Proč věnujete tolik času sezení u soudu s Davidem Rathem?
Zajímá mě. Jsem občanem tohoto státu a tady se soudí strašný přestupek, nebo se z toho dělá ohromný proces, který se mě dotýká. Mám devět vnoučat a záleží mi na budoucnosti, spravedlnosti před zákonem. Divím se, proč tady není tisíc lidí: jeho spolupracovníci, rodina. Jestli žijeme ve světě korupce, jestli se můžeme dožít spravedlnosti, se přece týká nás všech. Mě to zajímá, ztratil jsem tím dovolenou a budu to sledovat dál, protože to chci vidět na vlastní oči, ne zprostředkovaně.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Plánujete tedy chodit denně?
To asi ne, protože mě to strašně vyčerpává. Ale pokusím se. Jsem u soudu poprvé a je to pro mě veliké poučení.

Lidovky.cz: Letos na jaře jste se za pana Ratha zaručil při rozhodování o propuštění z vazby. Změnilo se během soudu něco na vašem postoji?
Ne, ale rozhodl jsem se, že soudu budu důvěřovat. Nikdy mi nešlo o to říct: je vinen, nebo nevinen. Nechtěl jsem, aby byl nespravedlivě dlouho držen ve vazbě. Dál jsem se rozhodl, že budu věřit tomu soudci, i když mi to dělá velké potíže. Je hrozně těžké vyznat se v té spletitosti.

Lidovky.cz: Jaký dojem na vás udělaly první dny líčení?
Soudce se snaží být velmi korektní, ale ten cirkus kolem, že je vodí v řetězech, že se vytváří pocit hysterického humbuku. Je to přehnané, nedovedu si představit, jak by vedli vrahy. Stát sám v řetízcích proti tomuto obrovskému aparátu, to musí podlomit každého.

Lidovky.cz: Myslíte, že Davida Ratha to podlomilo?
Nedovedu si představit, že by to na něj nemělo vliv. Představte si sedět rok a čtvrt oddělený od světa, od informací, od rodiny. Každý den života je cenný.

Lidovky.cz: Jeho řeč zde před soudem se ale na druhou stranu zatím zdála  uspořádaná, promyšlená a sebevědomá. Jak působila na vás?
Je to inteligentní člověk, ale v jeho situaci je mu to spíš na přítěž. Lidi mají tendenci si myslet, že je to bídák a čím je jeho obhajoba rafinovanější a pro ně nedostupnější, tím víc ho podezírají. 

Lidovky.cz: Jak na vás působí Ivana Salačová, která se přiznala a jako jediná zatím společně s panem Rathem vypovídá?
S paní Salačovou mám osobní problém. Vůbec nevím, jaká je a jestli skutečně touží po pravdě. V tomto procesu ale bohužel vypadá jako zrádce. Je to jako v pohádkách: sedí stranou, s nikým nemluví, nikdo nemluví s ní a ona se začíná podobat nečemu, co se dá nazvat "divnej člověk". Nechci jí vůbec ubližovat, neboť si myslím, že ten proces není proti ní, ale i ona má strašnou odpovědnost. Zatím to vypadá, že je jediný hmatatelný svědek. Řada těch devíti lidí závisí na jejích slovech, paměti a pravdivosti. Nechtěl bych být v její kůži nebo v kůži jejích příbuzných.

Lidovky.cz: Děláte si poznámky do bloku, chcete novou zkušenost nějak využít?
Vše, co intenzivně zažiju, je vlastně jistým způsobem materiál, z něhož třeba něco udělám. Že bych ale své soudní zkušenosti využil k napsání románu, to ne. Můj pohled na svět ale bude o to komplikovanější.

Lidovky.cz: Proč tedy ten blok?
Já si kreslím.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...