Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šalounův ateliér dostal cenu primátora

Česko

PRAHA V rámci soutěže Stavba roku byla v Betlémské kapli udělena Cena primátora hlavního města Prahy. Připadla rekonstruovanému Ateliéru Ladislava Šalouna, kterou realizoval tým pod vedením Ing. arch. Michala Bartoška. Cena byla přiřčena za rekonstrukci donedávna zapomenuté, přitom stylově velmi čisté secesní stavby se zřetelem k jejímu novému určení pro výuku výtvarných umělců.

Akademie výtvarných umění v Praze získala ateliér Ladislava Šalouna v roce 2001 od Nadace Českého fondu umění k využití pro vzdělávací účely. Čerstvě nabytý ateliér v inspirujícím prostředí se přesně hodil záměru vytvořit zcela nový výukový program hostujícího pedagoga ze zahraničních prestižních univerzit, který na AVU působí vždy na jeden semestr. Hlavním záměrem této myšlenky je rozšířit povědomí studentů o rozdílné výukové programy, obohatit škálu oborů a osobností na AVU a přiblížit metody výuky běžné v zahraničí. V současnosti jím je polský umělec Z. Libera, v minulosti to byla M. Jetelová či T. Čierny.

Rekonstrukce ateliéru, který má velmi bohatou tradici spojenou například se jmény Alfonse Muchy, Emy Destinnové, Jana Kubelíka či Josefa Váchala, trvala čtyři roky, její náklady dosáhly 18,3 milionu korun.

Ateliér Ladislava Šalouna je zařazován do proudu secesní architektury. Koncepce stavby v harmonickém spojení s řešením zahrady, styl a soulad plastické výzdoby exteriéru a výtvarného pojetí interiérů však posunuje tuto stavbu k projevům architektury symbolistní. Pro stavbu ateliéru ve Slovenské ulici se Ladislav Šaloun rozhodl po vítězství v soutěži na pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Stavba byla dokončena v roce 1911 podle Šalounova vlastního návrhu. Projevilo se v něm umělcovo úsilí o syntézu všech uměleckých oborů.

Autor: