Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Šalounův ateliér má plaketu

Česko

PRAHA Secesní ateliér sochaře Ladislava Šalouna (1870 až 1946) v Praze na Vinohradech po pěti desítkách let chátrání prošel rekonstrukcí a slouží potřebám studentů umění. Oprava ateliéru dostala na podzim jednu z cen v soutěži Stavba roku.

Plaketu na domě, která toto ocenění připomíná, včera odhalili představitelé Akademie múzických umění, města a investora.

Cena pražského primátora se udělovala podruhé Porota soutěže si přitom rekonstrukci Šalounova ateliéru paradoxně nevybrala ani do druhého kola hodnocení. Podle předsedkyně poroty Radomíry Sedlákové to však prý nebylo tím, že by shledala opravu stavby nekvalitní. Do soutěže se podle ní hlásí mnoho staveb a porotci prý jsou schopni osobně vidět maximálně třicet z nich. „Primátor nám dal najevo, že si o jednání poroty myslí své,“ uvedla včera Sedláková. Cena pražského primátora se v soutěži udělovala loni podruhé, jako první ji získala nákladná rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně. „Doufám, že cena byla udělena nejen jako ocenění stavby jako takové, ale že předznamenává, co bude Prahu do budoucna zajímat - že se přihlásí kulturní a vzdělávací stavby a porota si je určitě přijede prohlédnout,“ dodala Sedláková.

Prosklená hala ateliéru je samostatnou součástí někdejší Šalounovy secesní vily ve Slovenské ulici postavené roku 1911 podle jeho vlastního návrhu. Sochař už zde pracoval na první velké zakázce, pomníku mistra Jana Husa pro Staroměstské náměstí, a žil tu pak až do smrti.

Ochoz nad ateliérem měl přímé spojení s bytem. Příznačné je osvětlení - výhradně okny shora a od severu.

Šaloun patří k významným představitelům české secese. Jeho sochařská tvorba zdobí mimo jiné Obecní dům, hlavní nádraží, Novou radnici na Starém Městě a další pražské stavby. Po válce byla v ateliéru krátce expozice jeho soch.

Později však byla od ateliéru oddělena vila a celý prostor byl veřejnosti uzavřen. AVU ateliér spravuje od roku 2001, kdy ho dostala od Nadace Českého fondu umění. Nově nabytý prostor škola využila pro nový výukový program hostujícího pedagoga.

Rekonstrukci ateliéru, který má velmi bohatou tradici spojenou například se jmény Alfonse Muchy, Emy Destinnové, Jana Kubelíka či Josefa Váchala, vedl architekt Michal Bartošek. Trvala od října 2006 do září 2007 a stála 18 milionů korun, které šly z ministerstva školství a rozpočtu AVU. Spolu s několikaletými restaurátorskými průzkumy, mapujícími technický stav objektu, trvaly práce čtyři roky.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: