Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šampion Loeb obhájil prvenství. O bod

Česko

CARDIFF Dlouho to vypadalo, že už znovu nevyhraje. Jenže Sébastien Loeb to dokázal a je pošesté za sebou mistrem světa v rallye. Francouzský pilot Citroënu včera vyhrál závěrečnou Britskou rallye a předstihl v konečné klasifikaci o jediný bod dosud vedoucího Mikka Hirvonena.

Finský jezdec ve fordu měl před poslední soutěží roku jednobodový náskok a k uhájení vedení mu nestačilo ani druhé místo.

V kategorii produkčních vozů získal titul vicemistra světa Martin Prokop s vozem Mitsubishi Lancer. Ve své třídě prohrál v Británii jen s Norem Eyvindem Brynildsenem, který řídil fabii, a v konečném pořadí si o místo polepšil. Jistým šampionem byl s předstihem Armindo Araújo z Portugalska.

Loeb ve Walesu vyhrál stylem start-cíl, bezpečnější náskok získal ale až v sobotu a v závěrečné etapě nemusel vzhledem k půlminutovému vedení riskovat. Hirvonen sice nejprve snížil manko téměř o polovinu, ale v předposledním testu musel na trati zastavit kvůli utržené kapotě po doskoku vozu a ztratil půldruhé minuty. Triumf v poslední zkoušce už mu stačil jen k uhájení druhého místa těsně před Loebovým týmovým kolegou Danim Sordem. S Loebem prohrál boj o svůj premiérový titul o bod.

Prokop už neměl s kým závodit „Byla to skvělá sezona. Mikko byl hodně silný a sváděli jsme neskutečné bitvy,“ pochvaloval si Loeb po sedmém vítězství v sezoně. Navázal jím na předchozí triumf v Katalánsku, zbývající výhry si připsal na začátku sezony. „Měli jsme dobrý start, ale pak jsme uprostřed sezony přišli o vše. Teď jsem šťastný,“ rozplýval se Loeb.

Hirvonen se podruhé za sebou musel spokojit s titulem vicemistra světa. „Už jsme rychlí skoro jako Sébastien. No nic, zpět do práce a zkusíme to příští rok,“ uvedl Fin, který v tomto roce čtyřikrát vyhrál a získal pět druhých míst.

Prokop obsadil v absolutním pořadí Britské rallye 11. místo. K posunu v pořadí produkčních vozů mu napomohla páteční havárie dosud celkově druhého Katařana Násira Attíji, v sobotu pak boural i zbývající rival Patrik Sandell ze Švédska.

„Po Sandellově havárii už nebylo moc s kým závodit. Celkově stavím tento výsledek vysoko. Po celou sezonu jsme podávali stabilní výkony a to vše nás vyneslo až na druhé místo. Navíc škoda bodů z Argentiny, které nám nyní o to více chybí,“ připomněl Prokop diskvalifikaci z dubnové soutěže kvůli použití brzdových kotoučů, které nevyhovovaly pravidlům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!