Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šampiony prověří Norové, tým jim má co oplácet

Česko

PRAHA Česká hokejová reprezentace dnes odstartuje sérii přípravných zápasů před mistrovstvím světa. Prvním soupeřem svěřenců trenéra Aloise Hadamczika, kteří budou na šampionátu na Slovensku obhajovat zlaté medaile, budou v norském Gjöviku domácí reprezentanti. Oba týmy se utkají i v sobotu, zápasy budou součástí nového seriálu Euro Hockey Challenge.

„Máme v týmu mladé i zkušené hráče. Očekávám, že se budeme rvát o to, že chceme vyhrát. Je to pod hlavičkou české reprezentace a každý, pokud chce v týmu pokračovat dál, musí předvést výkon na hranici svých možností,“ řekl Hadamczik. K obratu zavelel Jágr V současném výběru, který odlétá na sever dnes ráno speciálem, je sedm loňských mistrů světa, ale i pět nováčků. „Jsou tu hráči, kteří bojují o nominaci na mistrovství světa a svou výkonnost musí potvrzovat,“ podotkl kouč, jenž se rozhodl nechat doma trojici Jakub Štěpánek, Roman Červenka a Martin Škoula, kteří s týmem v týdnu trénovali.

Český celek se s Norskem naposledy utkal na MS v Německu a nyní má soupeři co oplácet. Prohra 2:3 byla historicky první ve vzájemných zápasech.

Mužstvo se ale následně zvedlo a i díky kritice hlavní hvězdy týmu Jaromíra Jágra směřované k hráčům, kteří se z nominace omluvili, celý turnaj nečekaně vyhrálo.

„Na střídačce to byl hodně nepříjemný pocit, když člověk viděl, že prohraje s Norskem. Na základě toho se pak ale v mančaftu některé věci změnily. Jarda Jágr měl řeč k mančaftu, stejně jako pak trenér Vláďa Růžička. Když to shrnu, tak Norsko nastartovalo mančaft k titulu,“ řekl Petr Hubáček, jeden z pětice hráčů ze současného výběru, kteří do zápasu zasáhli.

Hubáček bude také jedním z nejzkušenějších hráčů v týmu, víc startů než on má na kontě jen obránce Petr Čáslava. Na druhé straně se na premiéru v dresu seniorské reprezentace těší brankář Jakub Kovář, obránce David Štich a útočníci Lukáš Pech, Lukáš Vantuch a Tomáš Mertl, který ale bude dnes připravený jako třináctý forvard.

V sobotu by už měl Mertl hrát. Hadamczik totiž počítá, že využije všechny hráče, a i vzhledem k tomu, že se zápasy hrají dnes od 19.00 a v sobotu od 15.00, maximálně rozloží síly. „Právě proto budeme hrát na osm beků a čtyři kompletní útoky,“ uvedl Hadamczik, který očekává, že Norové budou kvalitní soupeř. „Hrají agresivně, důrazně a mají dobrý pohyb,“ řekl.

Oba zápasy se odehrají v městečku Gjövik asi 140 km od Osla. Hrát se bude v hale Gjövik Olympic Cavern Hall s kapacitu 5500 diváků, jež je „zapuštěná“ do skály.

***

Předpokládaná sestava ČR: Jakub Kovář -Sičák, Ptáček, Němec, Čáslava, Mojžíš, Nakládal, Štich, Derner - Průcha, Koukal, Gulaš - Šimánek, Novotný, Hubáček - Kvapil, J. Straka, I. Rachůnek - Vantuch, Pech, R. Dlouhý - Mertl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: