Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Sarko“ a Cécilia se rozvedli

Česko

Bouřlivé manželství francouzského prezidentského páru trvalo 11 let. Cécilia opustila muže už podruhé

PAŘÍŽ/PRAHA Francouzský prezidentský pár včera oznámil, že se po vzájemné dohodě rozvedl. Nicolas Sarkozy se tak stal první francouzskou hlavou státu, které se rozpadlo manželství během úřadu. Elysejský palác včera ukončil dlouhé týdny spekulací, během nichž Sarkozyho mluvčí tvrdošíjně odmítal pověsti o rozchodu komentovat. Oznámit rozvod se 52letý Sarkozy rozhodl až v den, který trávil v Lisabonu na summitu Evropské unie.

Mediální spekulace vyvrcholily ve středu, kdy televize LCI spolu s týdeníkem Le Nouvel Observateur oznámily, že se Cécilia Sarkozyová na začátku týdne objevila před rozvodovým soudem na pařížském předměstí Nanterre. Až včera odpoledne pak Elysejský palác vydal patnáctislovné prohlášení, v němž oznámil rozchod. Asi o dvě hodiny později prohlášení upřesnil: „Slovem rozchod byl míněn rozvod,“ řekl novinářům jeden z prezidentových poradců.

„Cécilia se nechtěla účastnit prezidentského života. Bylo to nevyhnutelné,“ citovala agentura AFP Patricka Balkanyho, blízkého přítele Sarkozyových. Prezidentova choť už dříve oznámila, že se necítí jako první dáma a že ji tato role „nudí“.

Manželství Sarkozyových, kteří spolu mají 10letého syna, trvalo jedenáct let. Sarkozy poznal svou druhou ženu v době, kdy pracoval jako starosta v Neuilly nedaleko Paříže. Cécilia si tehdy brala známého televizního moderátora Jacquesa Martina a právě Sarkozy byl tím, kdo je oddával. Do atraktivní Cécilie, jež si kdysi vydělávala jako modelka, se okamžitě zamiloval. Sarkozy byl tehdy sám ženatý, s rodinou své budoucí druhé ženy se ale brzy spřátelil. Cécilia měla se svým prvním mužem dvě děti, po pěti letech ho ale opustila a začala žít se Sarkozym, který se rovněž rozvedl.

V nové partnerce nalezl začínající politik nejen milovanou osobu, ale i dobrou rádkyni, která mu pomohla dostat se na výsluní. O rady své ženy se mohl Sarkozy opřít i v době, kdy získával zkušenosti na ministerských postech - Cécilia vystudovala práva a dobře se orientuje i v byznysu.

Slavní jako Kennedyovi Francouzská média přirovnávala mladý a úspěšný pár ke Kennedyovým, před dvěma lety se ale idylka otřásla. Cécilia totiž svého partnera opustila kvůli jinému muži a jindy suverénní Sarko byl zoufalý. Viditelně tehdy zhubl, a když se k němu manželka po čase vrátila, přiznal, jak jím její aférka otřásla.

Obnovený vztah ale netrval dlouho - už během kampaně bylo zjevné, že to u Sarkozyových neklape. Cécilia se neúčastnila mítinků a novináři později zjistili, že ani nešla ke druhému kolu voleb. Po jeho květnovém zvolení se sice objevila po boku svého muže v Elysejském paláci, vřelý polibek před televizními kamerami byl už ale zřejmě jen z povinnosti.

Na veřejnosti se překvapivě a naposledy ukázala v červenci. „Sarko“ ji totiž vyslal na záchrannou misi do Libye, kde vyjednávala propuštění bulharských zdravotních sester. Úkol sice splnila, prezidentský pár ale sklidil kritiku za to, že se snažil „ukrást“ zásluhy vyjednávačům z Bruselu.

Autor: