Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy: Reforem se nevzdám

Česko

Francouzský prezident přiznal chyby, neúspěchy ale sváděl na špatné okolnosti

PAŘÍŽ Udělaly se chyby, ale v reformách budeme pokračovat. Takové je hlavní vyznění včerejšího stominutového rozhovoru, který francouzský prezident Nicolas Sarkozy poskytl hned několika televizím. Během „grilování“ pěticí předních francouzských novinářů se šéf Elysejského paláce snažil obhájit svůj první rok ve funkci. Zejména v posledních měsících provázel Sarkozyho vládnutí strmý pokles popularity. „Bezpochyby jsme reformy dostatečně nevysvětlovali a určitě došlo i k chybám,“ vzkázal Sarkozy milionům Francouzů u televizních obrazovek. Zároveň ale zdůraznil, že jeho reformní elán zůstává nezměněn a že některé z již provedených reforem se pozitivně promítly do ekonomického růstu.

Právě na ekonomiku byli Francouzi zvědavi nejvíce: zemi totiž trápí stoupající ceny a slibované zvýšení koupěschopnosti se ani přes dosud provedené reformy nedostavilo. Neúspěchy Sarkozy vysvětlil globálním ekonomickým vývojem, který Francii nepřeje - ať už je to rostoucí cena ropy, hypoteční krize v Americe nebo příliš silný kurz eura vůči dolaru.

Na druhou stranu se Sarkozy pochlubil snížením počtu nezaměstnaných za poslední rok o 200 000. Nezaměstnanost se nyní pohybuje na 7,5 procenta a podle prezidenta je reálné snížit ji do konce jeho mandátu na pět procent.

„Problémem Francie je to, že nepracujeme dost, a proto nemáme tak silný ekonomický růst a tedy ani kupní sílu,“ vysvětloval prezident ekonomické problémy země. V otázkách došlo i na zahraniční politiku a žhavé téma Číny a Tibetu, které nyní zaměstnává francouzské diplomaty nejvíce. Sarkozyho kritika kvůli Tibetu totiž způsobila radikální ochlazení vztahů mezi Pekingem a Paříží. Prezident ale včera své výhrady zopakoval: „Byl jsem šokovaný tím, co se stalo v Tibetu, a řekl jsem to čínskému prezidentovi.“ Tibet podle něj potřebuje dostat širší autonomii, zároveň se ale Sarkozy vyslovil proti jeho případné samostatnosti.

Na dotaz o členství Turecka v Evropské unii potvrdil Sarkozy svůj již dříve známý postoj. Pokud budou chtít Turci vstoupit do unie, budou o tom Francouzi rozhodovat v referendu. „Není to samé nechat vstoupit Chorvatsko, které má tři miliony obyvatel, jako Turecko, které jich má 100 milionů,“ hájil své přesvědčení Sarkozy.

Kritika ze všech stran Popularita francouzského prezidenta se podle nedávných průzkumů veřejného mínění propadla na 28 procent, naopak 79 procent Francouzů se domnívá, že první rok Sarkozyho úřadování se jejich život nezlepšil. A co víc, na hlavu francouzské hlavy státu dopadá stále více kritiky, a to nejen od levicové opozice. To, že její neúspěšná prezidentská kandidátka Ségolene Royalová označuje první rok jeho úřadování za „neúspěch“, lze vysvětlit povinnou kritikou opozice. Výhrady ale už dávají najevo i přívrženci vládnoucí pravice.

„Udělali jsme chybu, že jsme všechny reformy představili naráz. “

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!