Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy vyšlapává cestu synovi

Česko

Francouzský prezident byl nařčen z protežování svého syna Jeana, který se uchází o vedení prestižního obchodního centra v Paříži.

PAŘÍŽ/PRAHA Kariéra Jeana Sarkozyho stoupá strmě nahoru. Ve svých třiadvaceti letech je šéfem oblastní organizace vládní strany UPM a zasedá v zastupitelstvu bohatého předměstí Paříže Neuilly-sur-Seine. Nyní se navíc uchází o vedoucí post ve společnosti, která je pověřena provozem jednoho z největších obchodních center v Evropě – pařížské La Défense. Prezident chce v rámci projektu Velká Paříž z La Défense do pár let vybudovat konkurenci londýnské City. Se synem v čele obchodní čtvrti by se mu plány snadněji prosazovaly. To je však příliš nejen na členy opozice, ale už i na Sarkozyho stoupence z UPM. Podle nich zachází prezident v protežování svého syna až příliš daleko.

Socialistka Michele Delaunayová označila kandidaturu Sarkozyho juniora za „protekci a provokaci“ a upozornila na to, že ještě ani nedokončil univerzitu. A nejmenovaný člen UMP řekl médiím, že Sarkozy si koleduje o to, že bude nařčen z budování politické dynastie.

Ostatně Neuilly-sur-Seine, kde Jean působí a Sarkozy tam býval starostou, se už teď přezdívá Sarkoville. Francouzský list Le Parisien napsal, že „prezidentovu synovi byla nabídnuta mocná obchodní čtvrť La Défense na podnose“. Jean, který je teprve ve třetím ročníku práv, má ve funkci vystřídat Patricka Devedjiana, ministra francouzské vlády, který překročil věkový limit pro výkon této funkce. „Pro duše ušlechtile obdařené odvahou nehraje věk žádnou roli,“ citoval Devedjian s jistou hořkostí repliku z divadelní hry El Cid poté, co se dověděl, kdo má nastoupit po něm. Sarkozy se do vysoké politiky vypracoval vlastní pílí, jeho syn (přezdívaný korunní princ Jean) má však cestu ušlapanou.

O tom, zda post obhájí, se rozhodne začátkem prosince. Tou dobou se mu má narodit první potomek, kterého má se svou ženou Jessicou Sabaounovou, dědičkou bohatého obchodního impéria.

Autor: