Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Sarkozyho klan“ na pranýři

Česko

Přes 43 tisíc lidí podepsalo petici proti záměru syna francouzského prezidenta stanout v čele La Défense

PAŘÍŽ/PRAHA „Můj vnuk je v druhé třídě mateřské školy a má rád letadla. Myslíte, že má šanci se příští rok dostat do čela Air France?“ Stovky podobných ironických komentářů se teď každou chvíli objevují na internetových sociálních sítích typu Twitter. Celosvětová veřejnost se tak zapojila do debaty, která se ve Francii strhla okolo syna prezidenta Nicolase Sarkozyho, konkrétně jeho záměru stanout v čele pařížské obchodní čtvrti La Défense.

Představa, že třiadvacetiletý student druhého ročníku práv bude šéfovat společnosti, která je pověřena provozem jednoho z největších obchodních center v Evropě, je nemyslitelná nejen pro členy francouzské opozice.

Francie terčem posměchu Hlavní opoziční strana – socialisté – už vyzvala prezidenta, aby se vzdal tohoto „katastrofálního projektu, kvůli kterému se Francie stala terčem posměchu mezi ostatními demokraciemi“. „Jakou kvalifikaci Jean Sarkozy má kromě toho, že je synem svého otce?“ jizlivě se ptal poslanec opozičních socialistů Arnaud Montebourg a jeho stranická kolegyně Ségolene Royalová nadnesla: „Kdyby Jean Sarkozy neměl jméno, které má, byl by tam, kde je dnes?“

Pravdou je, že kariéra Sarkozyho juniora, který je druhorozeným synem z prezidentova prvního manželství, nápadně připomíná politický vzestup jeho otce (s tím rozdílem, že jemu nevyšlapával cestu slavný příbuzný). Jean Sarkozy je šéfem oblastní organizace vládní strany Unie pro lidové hnutí (UPM), kterou Nicolas Sarkozy dříve vedl. Navíc zasedá ve správní radě bohatého departementu Hauts-de-Seine u Paříže (do kterého La Défense patří). I tento post nynější prezident nějaký čas zastával. Stejně tak se podílel na budování La Défense a chvíli ji i řídil.

Nicolasi Sarkozymu tato část Paříže, kde už nyní sídlí okolo 2500 společností a firem, přirostla k srdci a má s ní velké plány. V rámci projektu Velká Paříž hodlá La Défense značně rozšířit a udělat z ní konkurenci londýnské City. Místo toho ale nyní vzdoruje kritice, že protežuje svého syna a že La Défense ovládne „Sarkozyho klan“.

Otcovo zastání „Nikdy není dobré někoho bezdůvodně předhazovat vlkům takto nepřiměřeným způsobem,“ zastal se prezident oficiálně syna. I samotný Jean Sarkozy nařčení z protekce kategoricky odmítá. Prý poctivě stoupá po politickém žebříčku. „Cokoli řeknu, cokoli udělám, budu kritizován,“ řekl ve včerejším rozhovoru pro francouzský list Le Parisien. „Od té doby, co jsem vstoupil do politiky, slyším kritiku. Nežádám o více práv než kdokoli jiný, ale ani o méně,“ dodal. A pro deník Metro si postěžoval: „Měl bych být nelegitimní pro jakékoli volby jenom proto, že je moje jméno Sarkozy?“ Zastání se mu kromě otce dostalo například od francouzského premiéra Françoise Fillona, který za celou kauzou vidí „spiknutí levice“. Na Jeanově straně je zdá se i většina členů UMP, i když i mezi nimi už se našli ti, kteří neoficiálně Sarkozyho jednání kritizují.

Kromě toho mají proti sobě otec i syn širokou veřejnost a celosvětová média. Včera se už více než 43 tisíc lidí připojilo se svým podpisem k petici, která vyzývá prezidentova syna ironicky přezdívaného „princ Jean“, aby se své kandidatury vzdal. A u toho se objevují otázky jako: „Usedne teď Jean Sarkozy ve Francouzské akademii?“ nebo „Chystá vystřídat Pan Ki-muna v čele OSN?“

Petice má být na internetu vystavena až do 4. prosince, kdy se šéf La Défense bude vybírat.

***

„Nikdy není dobré někoho bezdůvodně předhazovat vlkům,“ hájil syna prezident

Autor: