Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ve Sberbank uvázly peníze stovkám měst a obcí, ale stát na jejich volání o pomoc nereaguje, tvrdí předseda Lukl


František Lukl | foto: Patrik UhlířMAFRA

Premium Rozhovor
Celkem 225 českých měst a obcí čeká na svoje peníze, které uvázly v padlé Sberbank CZ. Té letos 22. dubna Česká národní banka odebrala bankovní licenci. A Městský soud v Praze ji minulý pátek poslal do insolvence. „Města a obce požadovaly určitou pomoc od státu, například v podobě odkupu pohledávek,“ říká předseda Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR) František Lukl. A dodává, že zatím bez výsledku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Dokument související s úpadkem společnosti Sberbank CZ, který začátkem srpna insolvenční správkyně Jiřina Lužová poslala Městskému soudu v Praze, podle zjištění serveru Lidovky.cz uvádí, že na seznamu věřitelů figuruje 107 měst a 118 obcí. Přesnou celkovou výši pohledávek měst a obcí vůči Sberbank CZ nelze vyčíslit, ale kvalifikované odhady hovoří zhruba o třech miliardách korun.

Naštěstí většina dotčených municipalit při ukládání peněz postupovala diverzifikovaně, což znamená, že ve Sberbank CZ zůstala jen část jejich finančního majetku. Mnoho dotčených měst a obcí však ještě má v neblahé paměti krach ostravské Union banky, která přišla o licenci v roce 2003. Peníze uložené v tomto finančním ústavu dostaly zpět z konkurzního řízení až po zhruba šesti letech, navíc s významnou ztrátou.

Dobrá zpráva je, že na rozdíl od Union banky Sberbank CZ nepřišla o licenci kvůli špatnému hospodaření, tudíž je šance, že pokud se zdravé úvěry a další kvalitní aktiva ruské banky podaří do 12. prosince 2022 výhodně prodat, města a obce dostanou z insolvence zpět většinu uložených peněz.

Lidovky.cz: Ve Sberbank CZ uvízly peníze 225 českých měst a obcí. Je to hodně, nebo málo? A víte o nějaké municipalitě, na niž by to mělo závažný dopad?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: