Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sbohem Captainu Beefheartovi

Česko

NEKROLOG

Ve věku devětašedesáti let zemřel v Kalifornii Don Van Vliet – americký rockový zpěvák, skladatel, hudebník a výtvarník, známý pod jménem Captain Beefheart.

Byl jedním z nejvlivnějších umělců v historii populární hudby, originálně kombinoval blues, rock, folk, jazz a psychedelické prvky, psal surreálné texty a zapůsobil na punk, novou vlnu a různé avantgardní odnože.

Narodil se v Glendale 15. ledna 1941 jako Donald Glen Vliet v rodině majitele benzinové pumpy holandského původu. Od útlého mládí projevoval sochařský talent, ale rodiče jeho plánům studovat v Evropě nepřáli. Přestěhovali se do Lancasteru v mohavské poušti, kde na střední škole potkal o měsíc staršího výtečníka jménem Frank Zappa a hned s ním našel společnou zálibu v poslechu starých rhythm'n' bluesových desek. Napsali scénář k filmu Captain Beefheart vs. The Grunt People, z jehož názvu zřejmě pochází jeho pseudonym.

V roce 1964 založil předobraz své příští kapely Magic Band. Pro společnost A&M nahráli verzi písně Bo Diddleyho Diddy Wah Diddy, již hojně pouštěla rozhlasová stanice FM, ale debutové album se firmě zdálo příliš ulítlé, takže ho odmítla vydat. Za spolupráce šikovného dvacetiletého kytaristy Ry Coodera ho přetočili a pod názvem Safe as Milk vyšlo v roce 1967 u vydavatelství Buddah Records.

Do roku 1982 působil s proměnlivou sestavou muzikantů Magic Band, s níž připravil tucet alb. Coby samouk se naučil ovládat harmoniku, saxofon, klarinet, flétnu a další nástroje a neopakovatelným hrdelním hlasem vyjícího vlka (o čtyřech oktávách!) zpíval. Svůj kultovní status podporovali tím, že relativně málokdy vystupovali na veřejných koncertech.

Dvojalbum Trout Mask Replica (1969) je dle ankety magazínu Rolling Stone devětapadesátým nejlepším elpíčkem všech dob. Vznikalo za perných dvanáctihodinových zkoušek po několik měsíců a producent Zappa dohlédl na to, aby většinu osmadvaceti písní nahráli za necelých pět hodin. Ovlivnilo Toma Waitse, P. J. Harveyovou, Residents, Nicka Cavea, White Stripes a nepochybně i The Plastic People of the Universe.

LP The Spotlight Kid (1972) obsahuje píseň Her Eyes Are a Blue Million Miles, která zazněla ve snímku bratří Coenů Big Lebowski (1998). Třebaže se jeho desky nikdy moc dobře neprodávaly (posledně zmíněná byla až na 131. místě v hitparádě), prakticky všechny bych s klidným svědomím doporučil dosud nezasvěceným jako záruku zcela mimořádných zážitků, zejména Shiny Beast (Bat Chain Puller) /1978/ a poslední Ice Cream for Crow (1982) s mistrovým portrétem Antona Corbijna na obalu. Rovněž nelze opomenout společné zpola koncertní elpíčko se Zappou Bongo Fury (1975).

Znaven neustálými boji a spory s gramofirmami a spoluhráči na muziku potom rezignoval, vrátil se do pouště, žil v přívěsu a věnoval se malování expresivních a abstraktních olejů a kresbě za podpory výtvarníka Juliana Schnabela. Jeho díla se prodávala za několik desítek tisíc dolarů. Aby zcela neupadl v zapomnění, v roce 1999 vyšel unikátní pětideskový komplet dosud nevydaných snímků Grow Fins a zároveň dvoualbový výběr The Dust Blows Forward.

Zemřel v pátek 17. prosince na roztroušenou sklerózu v kalifornském městě Arcata. Jeho ženou byla po čtyřicet let Janet Hucková.

Autor: