Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Schlecka vysvlékl spadlý řetěz

Česko

Tour de France: Španěl Contador využil smůly svého soka a stal se novým lídrem závodu

BAGNERES-DE-LUCHON/PRAHA Pupeční šňůra se přetrhla. Dvě nerozlučná „dvojčata“ a vůdcové letošní cyklistické Tour de France Andy Schleck s Albertem Contadorem tentokrát spolu, bok po boku ve vřelé symbióze, do cíle poněkud nečekaně nedošlapala.

Španěl Contador se na konečnou metu 15. etapy přiřítil o 39 vteřin dříve než jeho dosavadní stín, což znamenalo, že ho vysvlékl ze žlutého trikotu.

O nicotných osm vteřin.

Cože se vlastně přihodilo, že si dosavadní taktický virtuoz Lucemburčan Schleck nechal zářivý dres sebrat?

Tři kilometry před závěrem stoupání na Port de Bales totiž prožil náležitě smolné chvíle.

Sám sobě mechanikem Ve chvíli, kdy se zvedl ze sedla a pokusil se Contadora, nalepeného za svým zadním kolem, překvapit drtivým nástupem, spadl mu řetěz.

Jednou, dvakrát, třikrát prošlápl do prázdna, a pak pln zoufalství a vzteku slezl.

Pomoc nikde, takže se Schleck ve chvílích beznaděje musel sám proměnit v mechanika.

Contador v tu chvíli vytušil nebývalou šanci a věren své vášni – chovu ptáků – se kdesi takřka v nebesích změnil v orla skalního.

Vylétl bleskově na horizont a vzápětí se spustil střemhlav dolů do údolí vstříc kýženému žlutému trikotu, přichystanému pro nového lídra nejslavnějšího cyklistického etapového závodu světa.

„Stane se občas, že někomu spadne řetěz,“ cedil mezi zuby rozhněvaný Schleck.

„Teď mám ale žaludek plný hněvu a doufám v odplatu. Od Contadora nebylo fér, že na mě v dané situaci nepočkal. Já bych tímto stylem tedy žlutý trikot rozhodně nechtěl.“ Contador si prý nevšiml...

Španěl se pokoušel bránit tvrzením, že o mechanickém problému soupeře nevěděl.

„Když jsem zaútočil, nevšiml jsem si, že má potíže s kolem,“ krčil rameny. „Pak už bylo moc pozdě, získali jsme velký náskok.“

Pro etapové vítězství si včera došlapal podruhé za sebou francouzský hrdina. Tentokrát Thomas Voeckler, jenž v obdivuhodném sólovém úniku napodobil nedělní představení krajana Riblona.

„Před etapou jsem pogratuloval Riblonovi k vítězství a řekl mu také, že bych chtěl znovu dokázat, že Francouzi jsou v kopcích dobří,“ povídal v cíli.

Kreuziger vteřiny od desítky Jediný český zástupce v pelotonu Roman Kreuziger projel cílem na 19. příčce s více než čtyřminutovou ztrátou na vítěze. V celkové klasifikaci si o stupínek polepšil, přičemž na desátého Kanaďana Hesjedala ztrácí sedm vteřin.

„Cítil jsem se lépe než v neděli,“ tvrdil Kreuziger.

„Věděl jsem, že si ten poslední kopec musím jet podle svého a neodpovídat na nástupy. Jsem docela spokojen, i když bych byl radši ještě o kousek víc vpředu...“

Dnes čeká na cyklisty další pyrenejská etapa včetně stoupání na legendární Tourmalet.

Autor: