Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie řeší schvalování atentátu na Fica. V zahraničí vyhrožují státníkům

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice. (15. května 2024) foto: Reuters

Čeští policisté se budou dále zabývat dvěma z internetových příspěvků schvalujících středeční útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Vyhodnotili je jako trestněprávně relevantní, jak v pátek uvedli na síti X. Pachatelům hrozí až roční vězení. V Polsku a Srbsku se po atentátu potýkají s výhrůžkami státníkům.
  15:17

„Ze spousty podnětů, které jsme obdrželi, jsme dosud dva vyhodnotili jako trestněprávně relevantní. U každého komentáře ověřujeme především kontext a stále platí, že ne každé hloupé a neetické vyjádření rovnou naplňuje skutkovou podstatu trestného činu,“ uvedla policie.

Fica útočník postřelil po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová, když vyšel mezi občany. Pravděpodobného pachatele, 71letého muže, policisté zadrželi, ve čtvrtek ho obvinili z pokusu o úkladnou vraždu. Devětapadesátiletý ministerský předseda utrpěl velmi vážná zranění, v banskobystrické nemocnici podstoupil pětihodinovou operaci. Jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný.

Policisté v reakci na útok přizpůsobili bezpečnostní opatření ve vztahu ke chráněným osobám nebo objektům, zvýšili dohled u slovenského velvyslanectví v Praze. Ostražitost zvýšili i v souvislosti s mistrovstvím světa v hokeji, a to zejména v Ostravě, kde v základní skupině hraje slovenský národní tým.

Vedoucí ochranných týmů také s chráněnými osobami, tedy s vrcholnými politiky, podle mluvčího českého policejního prezidia Jozefa Bocána krátce po útoku opětovně probrali pravidla vztahující se k účasti na veřejných akcích.

Slovenská policie vyšetřuje na 40 případů šíření nenávisti

Slovenská policie vyšetřuje zhruba 40 případů šíření nenávisti na sociálních sítích a v této souvislosti zasahovala v pěti případech, řekl dnes televizi TA3 ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Policie v zemi po středečním atentátu na premiéra Roberta Fica uvedla, že se ohledně tohoto zločinu na sociálních sítích objevily projevy nenávisti a výzvy k eskalaci násilí, které nehodlá tolerovat.

„Lidé byli předvedeni na policejní stanici. Nejde o žádnou srandu, když někdo napíše na sociálním profilu nebo veřejně se vyjádří, že atentátník měl dokončit vraždu premiéra. Ponesou odpovědnost za své kroky,“ uvedl Šutaj Eštok.

Ministr rovněž řekl, že on sám a také jeden z poslanců Ficovy strany Směr-sociální demokracie čelil výhrůžkám smrtí. Autora těchto výhrůžek policie podle ministra dopadla a patrně i obvinila.

„Takto budeme pokračovat vůči všem, i těm, kdo vyhrožují členům vlády, představitelům opozice i těm, kdo budou vyhrožovat novinářům,“ řekl Šutaj Eštok. Současně vybídl média, aby přestala podle něj se štvavou a nenávistnou kampaní.

Politikům vyhrožují i v Polsku a Srbsku, EU varuje platformy

Podle médií řeší policie v několika státech výhrůžky politikům v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra. Kvůli údajné hrozbě srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi byl ve čtvrtek zatčen srbský státní příslušník. V prohlášení srbského ministerstva vnitra byl podezřelý identifikován jako Dragan Mijatovič. Předpokládá se, že podezřelý údajnou výhrůžku vyslovil na sociální síti X. Mijatovič reagoval na Vučičův příspěvek, který tlumočil jeho modlitby za slovenského premiéra Roberta Fica.

Výhrůžkám byl po atentátu na Fica vystaven i polský premiér Donald Tusk, uvedl to ve čtvrtek. Podle médií bude posílena jeho bezpečnostní ochrana.

Šíření falešným zpráv o středeční střelbě na slovenského premiéra Roberta Fica aktivně monitoruje i Evropská komise, která připomněla, že může velkým technologickým platformám udělit pokuty za to, že se nedokážou s dezinformacemi vypořádat.

Porušení by mohlo být trestáno podle nového přísného zákona Evropské unie o digitálních službách, který nutí online platformy zavést opatření pro boj proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím, dodržování práv uživatelů a ochranu jejich zdraví a pohody.

Autoři: ,