Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg odepsal svého přítele Vondru

Česko

VELKÝ ROZHOVOR V LN: „Saša mi bude chybět, ale ten projev zvoral“

PRAHA Znají se pětadvacet let a skoro stejně dlouho je spojuje přátelství. Teď je ale politika postavila proti sobě.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro LN tvrdí, že ministr obrany Alexandr Vondra je „v blbé situaci“. Jeho chování v kauze ProMoPro považuje stejně jako lídr Věcí veřejných Vít Bárta za koaliční „bolák, který je potřeba vyříznout“. Na rozdíl od stranických kolegů Miroslava Kalouska a Petra Gazdíka nevyzývá Vondru k odchodu, o jeho politické kariéře ale už mluví v minulém čase: „Považuji ho za jednoho z nejschopnějších našich politiků vůbec. Bude mi strašně chybět.“ Právě předseda TOP 09 přitom mohl situaci v koalici uklidnit. „Já jsem se minulý týden pokusil Sašu vytáhnout z bryndy, já jsem přemluvil jak vévéčka, tak Kalouska, že když takto pokorně Saša vystoupí před parlamentem, že tu věc spláchneme, že ji skončíme. A on udělal přesný opak,“ stěžuje si. Schwarzenberg teď dává před koaličními jednáními přednost zahraničním cestám. To vyhovuje nejen Kalouskovi, který má volný prostor, ale i úředníkům na jeho ministerstvu, kde už zdomácnělo heslo „držte dědka ve vzduchu“.

Oba dnešní ministři se poprvé potkali v roce 1988, kdy Vondra pracoval v disentu, kterému tehdy Schwarzenberg jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pomáhal. Od té doby se na různých postech v politice pravidelně scházeli. Vondra stál s Michaelem Žantovským po boku Václava Havla od roku 1989. Schwarzenberg se k nim na Hradě přidal o pár měsíců později. Tam všichni vytrvali do Havlovy abdikace v červenci 1992. „To, co nás tmelilo, bylo větší než drobné lidské ješitnosti. A tím tmelem nebyla jen osoba Václava Havla,“ říká dnešní velvyslanec v Londýně Žantovský. „Doufám, že nám to vydrží,“ dodává.

Vondra nebere Schwarzenbergovo politické rozhodnutí osobně. „Rozhodně to nepovažuji za konec přátelství. Některé výroky mě můžou mrzet, ale nechci míchat 25 let osobního vztahu s politikou.“

Právě přátelství jim v minulosti usnadňovalo soužití v politice. Když Schwarzenberg, tehdy v barvách Strany zelených, vystřídal Vondru na ministerstvu zahraničí, museli se o kompetence v diplomacii

podělit.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Vondra se stal vicepremiérem pro Evropu, čímž si z Černínského paláce přetáhl část kompetencí. Se Schwarzenbergem se ale dokázali dohodnout. V Nečasově vládě už si Schwarzenberg své portfolio hlídá mnohem pečlivěji. Postavil se ostře proti, když hodlal premiér pod sebou zřídit post státního tajemníka pro EU.

Spor obou Nečasových ministrů dělí i jejich přátele. „Kdekdo nyní s hysterickou naléhavostí veřejně zpochybňuje tvou čest, zatímco my o ní žádné pochybnosti nemáme,“ napsali v otevřeném dopise Vondrovi za Chartu 77 Dana Němcová, Rudolf Battěk a Jiří Gruntorád. Hudebník a komentátor Respektu Jan Macháček naopak považuje Vondrovo provinění za vážné. Jiného názoru je exministr obrany Luboš Dobrovský: „Karel nepochopil, že pokud bude Saša muset odejít, nemůže tahle vláda splnit nic z toho, co si slibovala. Kalousek si zjevně myslí, že odchodem Vondry oslabí ODS a pravicoví voliči přejdou k němu. To je úplný omyl. Rozkol oslabí všechny a posílí extremisty, jako je paní Bobošíková,“ říká diplomat a chartista, který pomáhal s programem TOP 09 a zároveň radí na ministerstvu obrany Vondrovi.

***

Schwarzenberg o Vondrovi: „Jámu pomohl. Když ale ten projev zvoral (...), je řešení už na něm a na ODS.“ Čtěte Rozhovor týdne na straně 11

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!