Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg odevzdal neplatný hlas, správnou obálku si odnesl

Česko

  15:18aktualizováno  16:46
SÝKOŘICE - Kandidát na prezidentský úřad Karel Schwarzenberg odevzdal neplatný hlas. Obálku, ve které měl být lístek se jménem kandidáta, si odnesl z volební místnosti.

Hlas Karla Schwarzenberga je neplatný. foto: MAFRA - Michal Šula

Schwarzenberg přišel k volbám v obci Sýkořice na Křivoklátsku. Novinářům jen řekl, že to byl omyl a že se spletl. "Do očí mi blejskali a to nesnáším, vždycky mne po tom bolí oči," vysvětlil pětasedmdesátiletý kandidát. Situaci označil za omyl.

ONLINE REPORTÁŽ Z 2. KOLA PREZIDENTSKÉ VOLBY MŮŽETE SLEDOVAT ZDE

"Stává se, kdybych si zlomil nohu, bylo by to horší," podotkl. S úsměvem pak poznamenal, že by bylo "blbé", kdyby s Milošem Zemanem prohrál o jeden hlas. Právě o ten se kvůli přehmatu připravil, platný je totiž pouze nepoškozený lístek v úřední obálce.

Hlas Karla Schwarzenberga je neplatný. Vhodil ho bez obálky.

Pokyny ministerstva vnitra totiž hovoří jasně: "Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku anebo provedení různých oprav na hlasovacím lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. O neplatný způsob hlasování jde, je-li v úřední obálce několik hlasovacích lístků."

25. ledna 2013

Nečas: Oba se zasloužili o hysterickou kampaň

Svůj hlas odevzdal i druhý kandidát Miloš Zeman, do základní školy Brdičkova v Praze 13 ho doprovodila manželka Ivana a dcera Kateřina. Premiér Nečas volil v Poslanecké sněmovně, svůj hlas dal Schwarzenbergovi a na adresu obou kandidátů pronesl, že se zasloužili o hysterický průběh kampaně.

Miloš Zeman s dcerou Kateřinou a manželkou Ivanou.

"Oba dva aktéři skutečně vyhrotili kampaň podle mého názoru naprosto nezdravě, a nikoli ku prospěchu české společnosti," uvedl Nečas. Kandidát, jenž zvítězí, by měl podle něho "maximálním způsobem přispět ke zklidnění společenské a politické atmosféry".

Klaus: Tušíte, koho jsem volil

Dosluhující prezident Václav Klaus dorazil do volební místnosti se svou snachou a vnukem. Bezprostředně po volbě novinářům neprozradil, komu svůj hlas dal. Ve finále prezidentské volby však jednoznačně stál za Milošem Zemanem.

"Nebudu vám prozrazovat, koho jsem volil, ale vy to možná tušíte. Volil jsem toho, o kom si myslím, že bude přínosem pro tuto zemi, pro český stát," řekl novinářům Klaus.

Na dotaz novinářů, co by chtěl do konce svého funkčního období ještě stihnout, uvedl, že chce obhajovat amnestii, kterou počátkem roku vyhlásil.

Odvolil i prezident Václav Klaus.

"Jestli něco chci stihnout, tak skutečně obhajovat a vysvětlovat amnestii, kterou jsem udělil. Ta myslím obhajobu potřebuje, protože ty nesmyslné útoky, které jsou na ni vedeny, přesahují všechno," uvedl Klaus.

Zástupcům médií poté ukázal knihu, kterou o amnestii vydal Institut Václava Klause. Publikace nazvaná Spor o amnestii obsahuje mimo jiné text kontroverzního rozhodnutí, Klausova veřejná vyjádření k amnestii a reakce politiků na ní. Klausův institut do knihy vybral také některé filozofické a právní úvahy o amnestii i dopisy občanů prezidentovi. Dosluhující prezident dnes odlétá do Chile, kde povede českou delegaci na evropsko-jihoamerickém summitu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!