Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pohřeb Karla Schwarzenberga: S rivalem z prezidentských voleb se přijde rozloučit i Zeman

Karel Schwarzenberg (vlevo) a prezident Miloš Zeman při setkání na zámku v Lánech. (17. srpna 2022). Oba muži proti sobě stáli ve 2. kole prezidentské volby v roce 2013. foto: Twitter: Jiří Ovčáček

Původní zpráva
Na sobotní pohřeb se státními poctami politika Karla Schwarzenberga přijedou nejen zástupci minimálně tří vládnoucích šlechtických rodin, ale podle zjištění serveru Lidovky.cz také bývalý prezident Miloš Zeman.
  23:21

„Pan prezident potvrdil účast na zádušní mši,“ uvedl ve středu pro Lidovky.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na pohřeb Karla Schwarzenberga dorazí evropská šlechta i hlava státu. O koho se jedná?

Bývalá hlava státu se přijde rozloučit se svým politickým rivalem z prezidentských voleb a pohřbu se zúčastní také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Naopak s politováním se omluvil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. „Zajištění účasti řeší německá ambasáda v Praze,“ sdělil serveru Lidovky.cz velvyslanec ČR v Berlíně Tomáš Kafka.

Bývalý prezident Miloš Zeman se zúčastní pohřbu Karla Schwarzenberga. FOTO MAFRA – Anna Boháčová.

Zeman a Schwarzenberg se utkali před deseti lety během historicky první přímé volby prezidenta. Oba muži díky volebním hlasům veřejnosti postoupili do druhého kola o prezidentský mandát, který nakonec získal s 54,8 procenty a rozdílem téměř půl milionu hlasů Zeman.

Schwarzenbergovi se Zemana během druhého kola podařilo porazit jen v několika málo okrescích, a to zejména v Praze, periferiích Prahy spadajících pod Středočeský kraj, v Českých Budějovicích, Brně, Plzni, Náchodě a na Liberecku.

Kampaň tehdy doprovázely ostré střety. Názorové rozpory pokračovaly i v dalších letech, kdy Schwarzenberg stál v čele politické strany TOP 09.

V poslední době se ale k sobě chovali už smířlivě. Loni v srpnu Zeman dokonce pozval Schwarzenberga na oběd na zámek v Lánech.

Čo bolo, to bolo. Terazky je on prezident, říká Karel Schwarzenberg po schůzce se Zemanem

„Bylo to příjemné sousedské setkání s kultivovanou konverzací o dějinách, vývoji v posledních letech a podobně. Žádné politické a jiné otázky jsme neřešili,“ prohlásil tehdy Schwarzenberg.