Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Schwarzenbergův pohřeb jen s pozvánkou. Pro ostatní bude katedrála zavřená

Karel Schwarzenberg se poprvé objevil na veřejnosti na invalidním vozíku na festivalu v Karlových Varech. (5.července 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Pražské arcibiskupství reagovalo na množící se spekulace kolem pohřbu Karla Schwarzenberga. Arcidiecéze oznámila, že celá katedrála svatého Víta bude otevřena pouze pro pozvané, kteří u sebe budou mít originální pozvánku a parte. „Arcibiskupství pražské nemá na seznam pozvaných žádný vliv,“ prohlásil sekretariát arcibiskupa Jana Graubnera.
  12:48

Arcibiskupství to uvedlo na svých webových stránkách.

„Po náročném plánování a těžkém zvažování bylo rozhodnuto, že celá katedrála bude vyhrazena pouze pro pozvané a bude podléhat zvláštnímu režimu. Zúčastnit se tedy mohou jen ti, kterým bude od rodiny zesnulého doručena písemná pozvánka a parte,“ dodal sekretariát.

Sekretariát také uvedl, že na základě dohody s pozůstalými arcibiskupství zajišťuje při posledním rozloučení oblast liturgickou, stát a rodina pak oblast protokolární.

Jako náhradu hodlá arcibiskupství nabídnout sledování pohřební liturgie v přímém přenosu a také na velkoplošné obrazovce poblíž katedrály.

Po pohřbu bude následovat „punková“ akce

Pohřeb bývalého šéfa diplomacie, poslance či senátora Karla Schwarzenberga doprovodí příští sobotu akce v pražském paláci Lucerna. Bude zahrnovat hudební vystoupení či výstavu fotografií z života bývalého politika, který zemřel před necelými třemi týdny ve věku 85 let.

„Protože setkávání nejrůznějších lidí a jejich propojování je to, co Karla opravdu zajímalo a těšilo, rádi bychom mu vzdali hold a společně oslavili jeho naplněný a pozoruhodný život,“ uvedli organizátoři akce na Facebooku.

Podle spoluorganizátora Davida Gaydečky se „punková pocta“ uskuteční od 16:00 do 22:00 a naváže na smuteční obřad. Odehraje se v Lucerna Music Baru, pasáži, kavárně Lucerna, galerii či velkém kinosále. „Vystupovat budou různí lidé, kteří měli ke Schwarzenbergovi blízko a jsou z různých ‚bublin‘, které měl nejraději. Takže to určitě budou lidé pocházející z prostředí disentu, romští hudebníci, hodně slovenských umělců a také rockeři s názorem. Konkrétní jména jsou zatím v jednání,“ řekl bez bližších podrobností Gaydečka. Politika připomene i výstava fotografií či ukázky z filmů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!