Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Vlastně jsem velký rusofil

Česko

BERLÍN Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v rozhovoru pro berlínský deník Der Tagesspiegel svěřil se svou náklonností k Rusku. A pochválil premiéra Mirka Topolánka za jeho úsilí o řešení sporu o dodávky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou. „Kdyby se Rusko pokládalo za partnera Evropy, pokud by na sebe obě strany braly ohled, splnil by se můj sen. Protože původem a výchovou jsem vlastně velký rusofil. Ta země mě vždy fascinovala, má překrásný jazyk a jednu z nejnádhernějších literatur světa. Proti tomu stále stojí (ruské) výhrady vůči západní Evropě, vůči NATO...“ vysvětlil Schwarzenberg svůj vztah k Rusku a ruskému národu.

Český šéfdiplomat přitom napomenul redaktora německého listu, když Českou republiku uvedl jako zemi „z bývalého východního bloku“. „Jsme středoevropská země, a to, že jsme kdysi patřili k Varšavské smlouvě a RVHP, dnes už nehraje tak důležitou roli. Nezapomínejme, že od té doby letos uplyne téměř 20 let,“ prohlásil.

Jedinou výhodu bývalé přináležitosti k východnímu bloku spatřuje v tom, že čeští diplomaté ze školy znají ruštinu a že Češi lépe znají ruské prostředí. To se podle něj osvědčilo i v nynější plynové krizi. „Máme dojem, že se našemu ministerskému předsedovi Mirku Topolánkovi podařilo v plynovém sporu uvést věci do pohybu,“ řekl dále Schwarzenberg.

O plynové krizi čtěte na straně 13

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...