Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrle dorazil, mise začíná

Česko

Atletické mistrovství světa - Největší česká medailová naděje se chystá na desetibojařský závod

MISTROVSTVÍ SVĚTA V ATLETICE

LN ÓSAKA On tady byl Dvořka? Těmito slovy okořenil Roman Šebrle okamžik, kdy v hotelu Rihga zvedl z podlahy invalidní hůlku. S patřičnou dávkou černého humoru zmínil desetibojařského kolegu, který kvůli bolavé patě na páteční start ósacké bitvy nenastoupí. Olympijský vítěz byl totiž dobře naladěný a odpovědi zvesela sypal z rukávu...

„Dneska budu tajemný jako hrad v Karpatech, takže se nedovíte nic,“ předeslal. „Forma je ale o něco lepší, tak jsem na to sám zvědavej. Uvidíme... To je dobrá odpověď, ne?“ rozesmál se a nabídl škálu „vyčerpávajících“ replik.

Už byl po příletu do Ósaky ze Sukuma trénovat? „Byl...“ Zdejší dráha je rychlá, že? „Je... a velmi!“ smál se opět. Potkal nějaké soupeře? „Potkal.“ Koho? „Karpova a Bryana Claye.“ Má nějaké signály o Bryanově formě? „Nemám, a je mi to šumafuk. Uvidíme...“

Na návrh, že slůvko uvidíme by si mohl nechat patentovat, reagoval s úsměvem. „To je dobré slovo, ne? Co bych ještě mohl říct? Nevylučuju to...!

Povídání s jedním z favoritů, který už potřetí hodlá útočit na své první zlato z mistrovství světa, pokračovalo v lehkém tónu. Cítí se lépe než v Helsinkách 2005? „Cítím se dobře. Uvidíme...!“

Podle očekávaných výkonů v jednotlivých disciplínách, které Šebrle uvádí na svých internetových stránkách, vychází součet 8811 bodů. „Já budu spokojený, když si zazávodím...,“ pravil, nicméně sám se smíchem uznal: „Tak to už asi byla blbost, že?“

Z dalších odpovědí všestranného atleta, dvakrát stříbrného z posledních dvou šampionátů, vyplynuly jeho ósacké cíle.

Není už zlato strašidlem? „Strach nemám.“ Zdraví? „Jsem absolutně v pořádku.“ Chce zvítězit?„ Vyhrát chci vždycky.“

Do Japonska si přivezl filmy a prohlásil, že ze všech nejlepší je Vrchní prchni. Utekl by v současné formě davu číšníků?

„Uvidíme...,“ pronesl znovu s úsměvem, nicméně dodal: „Tohle bude závod o medaile, ale myslím, že bych je všechny porazil!“ uzavřel se smíchem.

Druhým zástupcem českého desetiboje bude Čechokanaďan Josef Karas, který se před více než třemi lety vrátil do vlasti, aby naplnil svůj olympijský sen.

Karas trénoval se Železným „V úterý jsem chtěl v hotelovém pokoji trhat zdi - v televizi byl jediný záběr Katky Baďurové, a to ještě při 450! A internet je tady pomalejší než šnek,“ čílil se naoko.

„Oštěp jsem trénoval s Honzou Železným, disk s trenérem Šilhavým, mohlo by to být dobré. První den je pro atlety, druhý pro desetibojaře, a já bojovat budu,“ slíbil.

A jeho cíl? „Dokončit, udělat osobák 8100 bodů, což by mohlo stačit na dvanácté místo, a mít úsměv na tváři,“ přeje si blonďák, autor nezapomenutelného výroku z loňského mistrovství Evropy: „Skákal jsem přes překážky jako kačer Donald!“ „To se opakovat nebude,“ slíbil.

O autorovi| Jiří Jakoubek, zpravodaj v Japonsku

Autor: